Balon żołądkowy

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to znana i powszechnie stosowana metoda leczenia nadwagi i otyłości. Metoda ta jest bezpieczna i w pełni odwracalna. Cała technika polega na umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu. Dzięki temu uzyskujemy uczucie sytości, co znacznie pomaga pacjentowi w zmniejszeniu ilości spożywanych posiłków. Musimy jednak pamiętać o tym, że zabieg ten to nie dotyk czarodziejskiej różdżki. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie diety oraz zmiana nawyków żywieniowych i systematyczna aktywność fizyczna, a pacjent powinien pozostać pod stałą opieką dietetyka i gastroenterologa.

Balon żołądkowy Szczecin

Jakie mamy rodzaje balonów żołądkowych?

Obecnie stosowane są dwa typy balonów żołądkowych:

  • balony wypełniane solą fizjologiczną
  • balony wypełniane powietrzem

Balony wypełniane solą fizjologiczną

Ten rodzaj balonów jest obecnie stosowany najczęściej. Stworzone są ze specjalnego silikonu, który odporny jest na różnorodne substancje znajdujące się w żołądku (np. soki trawienne). Po umieszczeniu, balon napełniany jest solą fizjologiczną.

Balony wypełniane powietrzem

Balony wypełniane powietrzem są stosunkowo nowe. Tak samo jak balony wypełniane solą fizjologiczną, są odporne na kwasy żołądkowe i inne substancje znajdujące się w żołądku. Po docelowym umieszczeniu, balon napełniany jest powietrzem.

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu?

Podstawą do przeprowadzenia zabiegu jest odpowiednia kwalifikacja. Rozważ umieszczenie balona żołądkowego jeżeli:

  • od dłuższego czasu zmagasz się z nadwagą
  • nie możesz schudnąć mimo stosowania odpowiedniej diety
  • odczuwasz różnego rodzaju dolegliwości związane z nadwagą
  • jesteś na pograniczu pierwszego/drugiego stopnia otyłości

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo iż zabieg jest nieinwazyjny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia:

  • przepuklina rozworu przełykowego
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • wrzody żołądka
  • świeże operacje na przewodzie pokarmowym
  • zaburzenia krzepnięcia krwi

Ryzyko związane z zabiegiem

Większość pacjentów najbardziej obawia się pęknięcia balonu. Na szczęście tego typu powikłanie ma miejsce niezwykle rzadko. Jeżeli jednak tak się stanie, sytuacja ta nie zagraża życiu. Zawarta w balonie sól fizjologiczna nie jest groźna dla naszego organizmu. Dodatkowo, często barwiona jest na kolor niebieski, dzięki czemu pacjent podczas oddawania moczu zauważy, że balon żołądkowy jest nieszczelny.

Po implementacji balonu mogą pojawić się wymioty i mdłości, jednak są to naturalne następstwa tego rodzaju zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem należy wykonać wszystkie zlecone przez lekarza badania. Na ok. 15h przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania wszelkich płynów i pokarmów, tak aby opróżnić żołądek.

Jak wygląda zabieg?

Po podaniu leków przez anestezjologa, lekarz wprowadza pusty balon żołądkowy za pomocą endoskopu. Cały zabieg przypomina badanie gastroskopowe. Dzięki endoskopowi zakończonemu kamerą, lekarz jest w stanie ustalić dokładne położenie balonu. Po umieszczeniu, balon napełniany jest solą fizjologiczną. Końcowym etapem jest sprawdzenie czy zabieg przebiegł pomyślnie. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, pacjent może rozpocząć nowy etap życia.

Zalecenia pozabiegowe

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu, zaleca się stosowanie diety półpłynnej, tak aby żołądek nie był zarzucany ciężką treścią pokarmową. Na tym etapie mogą pojawić się nudności i wymioty, co jest całkowicie naturalne. Wraz z upływem czasu, pacjent może zacząć przyjmować bardziej treściwe posiłki.

Efekty

Pacjent żyje z balonem żołądkowym przez okres 6 miesięcy. Wówczas utrata kilogramów wynosi średnio 20 kilogramów. Musimy jednak pamiętać o tym, że utrzymanie tak pozytywnych efektów wymaga ogromu pracy: prowadzenia zdrowego trybu życia, stosowania odpowiedniej diety i systematycznej aktywności fizycznej.