Chirurg ręki

Chirurgia ręki to bardzo złożona i skomplikowana specjalizacja medyczna zajmująca się leczeniem różnego rodzaju schorzeń w obrębie ręki. Czerpie ona z wielu nauk, a poprzez wymaganą precyzję i doświadczenie, uznawana jest za jedną z najbardziej skomplikowanych specjalizacji w świecie medycyny.

Chirurg ręki Szczecin

W diagnostyce i leczeniu jakich chorób specjalizuje się chirurg ręki?

Chirurg ręki specjalizuje się w rozpoznawaniu oraz leczeniu (nie tylko operacyjnym) wielu różnych schorzeń. Kliknij na interesującą Cię procedurę, aby dowiedzieć się więcej:

Kiedy należy zgłosić się do chirurga ręki?

Do chirurga ręki powinniśmy zgłosić się z takimi dolegliwościami jak:

  • ból w obrębie dłoni i palców
  • osłabienie siły i precyzji chwytu
  • drętwienie palców
  • mrowienie dłoni
  • postępujące przykurcze palców
  • napięte ścięgna
  • obrzęki dłoni

Chirurgia ręki a leczenie wad wrodzonych

Chirurgia ręki swoim zakresem obejmuje leczenie różnego rodzaju wad wrodzonych. Wady rozwojowe mogą być operowane zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Warto zauważyć, że niektóre z wad mają wskazania do zoperowania we wczesnym etapie życia tak, aby np. zagwarantować pacjentowi prawidłowe chwytanie przedmiotów. Tego typu zabiegi przeprowadza się nawet do pierwszego roku życia dziecka. Operację taką można oczywiście odłożyć w czasie, jednak osoba dorosła może mieć później problem z przestawieniem się na nowy schemat chwytania przedmiotów. Każdy przypadek należy jednak rozważyć indywidualnie, aby wybrać najlepszą dla pacjenta metodę leczenia.

Niechirurgiczne leczenie chorób ręki

Nie każde schorzenie w obrębie ręki wymaga interwencji chirurgicznej. Z tego też względu tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie problemu. Niekiedy są to zmiany zwyrodnieniowe, przy których ogromną ulgę przynoszą zabiegu z zakresu fizykoterapii i rehabilitacji. Czasami pacjenci proszeni są o odciążenie ręki poprzez zmianę uprawianej aktywności fizycznej lub zmianę pracy na mniej obciążającą kończynę. Jeżeli niechirurgiczne metody nie pomagają, wówczas istnieje konieczność przeprowadzenia operacji.

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę warto przynieść wyniki prześwietlenia kończyny – oczywiście jeśli takie posiadamy. Dodatkowo warto spisać sobie od kiedy towarzyszą nam dolegliwości w obrębie ręki oraz w jakich sytuacjach się nasilają.

Jak wygląda wizyta u chirurga ręki?

Podczas wizyty lekarz dokładnie zbada i obejrzy Twoją dłoń w celu poszukiwania takich zmian jak przykurcze palców czy guzki pod skórą. Może on wydać skierowanie na dodatkowe badania np. RTG. Po postawieniu prawidłowej diagnozy wystawi skierowanie na leczenie operacyjne lub na rehabilitację, w przypadku gdy zmiany nie wymagają leczenia chirurgicznego.

Czy do chirurga ręki potrzebne jest skierowanie?

Wizyta prywatna nie wymaga skierowania. Wizyta na NFZ wiąże się z koniecznością posiadania skierowania od lekarza rodzinnego.