Astma oskrzelowa

Dość popularną i bardzo często występującą chorobą jest astma oskrzelowa. Głównymi symptomami astmy oskrzelowej jest nadreaktywność oskrzeli na czynnik wywołujący zwężenie oskrzeli, co doprowadza do duszności. Astma oskrzelowa jest chorobą powracającą i utrzymuje się przez całe życie. Z tą przypadłością powinniśmy udać się do pulmonologa.

Leczenie astmy oskrzelowej Szczecin

Objawy astmy oskrzelowej

Medycyna nauczyła się panować nad chorobą, czyli minimalizować jej objawy. Astma oskrzelowa ujawnia się przeważnie poprzez: uporczywe duszności, obrzęki błony śluzowej i świszczący oddech. Do ataku astmy często wystarczy zimne powietrze lub wysiłek fizyczny. Czynniki wywołujące astmę są definiowane indywidualnie, na ogół czynnikiem wywołującym ataki są alergeny, czyli substancje, które wywołują u nas alergia.

Co może być alergenem?

Alergenami mogą być: sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, mąka lub pyłki drzew, itp. Astma oskrzelowa objawia się różnie, zależy to od wieku chorego. U dzieci najłatwiej dostrzec ją przy wysiłku fizycznym. W momencie wystąpienia objawów poleca się przyjąć wziewnie natychmiast działający lek.

Kaszel w czasie astmy oskrzelowej zwykle jest suchy i nawracający, który po zastosowaniu terapii antybiotykowej nie ustępuje. Astma oskrzelowa wielokrotnie objawia się sezonowo, co ma związek z okresami pylenia, które często odpowiadają za atak astmy. Astma oskrzelowa może objawiać się również, jako: katar, duszności, zaczerwienienie twarzy (także jako podrażnienie spojówek), rzadziej wymioty oraz biegunka. W przypadku tych objawów mamy do czynienia z astmą aspirynową.

Leczenie astmy oskrzelowej

Zastosowanie leków zapobiega występowaniu objawów astmy. Zdarza się czasami tak, że mimo zastosowania leków atak astmy wystąpi. Wtedy przyjmuje się określoną dawkę leku. Dawka ta powinna być wcześniej ustalona z lekarzem prowadzącym. W przypadku kiedy ataki występują mimo iż stosujemy leczenie profilaktyczne, oznacza to, że zestaw leków jaki stosujemy przestał być skuteczny i należy go zmodyfikować. Ze względu na to, że astma oskrzelowa może zaatakować nagle, leki powinnyśmy mieć w łatwo dostępnym miejscu, tak aby nie dopuścić do rozwinięcia się ataku. Dlatego w chwili wystąpienia napadu, w pierwszej kolejności przyjmujemy ponadprogramową dawkę leku, najlepiej metodą wziewną. Lek ten jest zwykle lekiem o bardzo szybkim działaniu. Podstawową zasadą w sytuacji wystąpienie ataku to zachowanie spokoju, powinno się głęboko oddychać.

Czy możemy przewidzieć atak?

Mimo iż astma oskrzelowa potrafi uderzyć nagle, to atak ten da się przewidzieć. Krótszy oddech, brak powietrza lub napady kaszlu zapowiadają zbliżający się atak. Leczenie astmy oskrzelowej jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Przede wszystkim stosuje się leczenie przeciwzapalne. Zastosowanie leków powinno być kontynuowane przez dłuższy czas ze względu na przewlekły charakter choroby. Jeżeli zapanujemy nad objawami, wtenczas możemy stwierdzić, że astma oskrzelowa jest kontrolowana. W niektórych wypadkach stosuje się terapię odczulającą na alergeny wywołujące ataki astmy. Odpowiednio dostosowany zestaw leków oraz unikanie czynników wywołujących ataki astmy i stosowanie się do zaleceń lekarza, pozwala, żeby astma oskrzelowa była kontrolowana i nie wpływała ujemnie na komfort naszego życia.