Trądzik

Trądzik powszechnie nazwany pryszczami jest schorzeniem, które najczęściej dotyczy młodych osób i jest to związane z gospodarką hormonalną organizmu w fazie dorastania.

Trądzik Szczecin

W tym wieku problemy skórne są niczym nadzwyczajnym. Nie każdy jednak przechodzi trądzik z tak dużą intensywnością, są osoby, u których problem ten jest prawie niezauważalny. Zmiany hormonalne, powodują nadmierną aktywność gruczołów łojotokowych. Powoduje to gromadzenie się łoju pod skórą oraz zapychanie porów. Prowadzi to do stanów zapalnych i nasza skóra jest pokryta wypryskami. Trądzik przy wzmożonej intensywności w momencie, kiedy jest nieleczony może pozostawiać blizny, które później trudno usunąć.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Istnieje wiele sposobów, aby ograniczyć skutki występowania pryszczy. Odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta oraz środki farmaceutyczne to najpowszechniejsze sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością. Mimo licznych metod walki z tym schorzeniem, medycyna nie zna uniwersalnej, skutecznej metody. Każda osoba ma inną cerę, tryb odżywiania itp., dlatego aby skutecznie podjąć walkę, należy zasięgnąć opinii dermatologa. Pomoże on dobrać metodę, która będzie odpowiednia dla konkretnej osoby.

Co może być przyczyną trądziku?

Występowanie pryszczy może być spowodowane problemami zdrowotnymi, a szybkie ich wykrycie może być zbawienne w zwalczeniu choroby. Chcąc, aby nasza skóra była wolna od pryszczy powinniśmy unikać tłustych kremów, pryszczy nie wyciskamy, najstosowniej będzie udać się do kosmetyczki i tam oczyścić skórę, maskowanie pryszczy pod podkładem i pudrem, może spowodować dodatkowo zatykanie się porów i odnieść całkowicie odmienny skutek niż był zakładany. Niezdrowy tryb życia w szczególności dieta też nie pozostaje w tej materii bez znaczenia, powinniśmy unikać fast foodów, kawy, czekolady, alkoholu oraz papierosów, a w zamian zadbać o naszą skórę spożywając produkty bogate w witaminę A oraz B6, cynk pomogą nam one w walce z trądzikiem. Na obecnym rynku istnieje wiele produktów, które powstają przede wszystkim z myślą o trądziku.

Trądzik w dojrzałym wieku

Z przeprowadzonych badań wynika, że nie tylko młodzież spotyka się z problemem pryszczy. Dojrzałe kobiety w wieku 30 – 40 lat także spotykają się z problemem pryszczy. Na gospodarkę hormonalną zdecydowanie wpływ mają środki antykoncepcyjne, które podczas ich stosowania, mogą doprowadzić do powstawania pryszczy. Odpowiedzialne za taki stan mogą być tłuste kremy oraz kosmetyki, jakimi kobieta maskuje swoje niedoskonałości, powodują one, bowiem zatykanie się porów i pogłębiają stan sprzyjający powstawaniu pryszczy. Również niektóre leki przeciwdepresyjne oraz środki uspokajające, mogą mieć wpływ na powstawanie trądziku. Na stan naszej skóry duży wpływ wywiera stres, a czym większy stres tym w gorszym stanie nasza skóra, która staje się podatna na trądzik.

Problemy z pryszczami mogą dotyczyć nie tylko w wieku dorastania, dlatego wskazane jest, aby co najmniej raz na rok udać się do kosmetyczki w celu oczyszczenia skóry, aby zapobiec powstawaniu pryszczy, a w momencie ich występowania należy zasięgnąć opinii lekarza i zastosować odpowiednie leczenie.