Korony porcelanowe

Czym są korony porcelanowe?

Korony porcelanowe stosowane przez stomatologów mają szeroką gamę zastosowań, w tym, ale nie tylko – odbudowanie pękniętych zębów, zwężenie szczeliny między zębami, naprawę zębów które odstają, zmniejszenie ścisku zębów w ustach. Ich wszechstronność oznacza, że są one wykorzystywane jako korekta uzębienia u szerokiej gamy pacjentów z różnego rodzaju problemami.

Korony porcelanowe Szczecin

Oprócz likwidacji problemów z zębami, korony porcelanowe są szeroko stosowane do poprawy wyglądu zewnętrznego zębów, mogą być stosowane jako jedna z metod protetycznych jak również jako poprawa wizerunku poprzez wybielenie zębów. Są jednym z możliwych rozwiązań dla osób niezadowolonych ze swojego uzębienia.

Jak zakładane są korony porcelanowe?

Aby dopasować koronę porcelanową do zęba należy sfrezować cienką warstwę zęba, na który ma być założona korona. Ponadto, na pierwszej wizycie zakładana jest forma na zęby, według której wykonywany jest przyszły kształt nowego zęba. Korona porcelanowa jest łączona z zębem za pomocą specjalnego materiału wiążącego. Po wykonaniu klejenia korony, które odbywa się najczęściej podczas jednej wizyty w gabinecie pacjent może jeść normalnie.

Popularność koron porcelanowych wynika z możliwości usunięcia za ich pomocą wielu problemów stomatologicznych, a to sprawia że używane są na całym świecie.

Do niedawna, korony były przytwierdzane do zębów za pomocą metalowych ram opartych tak, aby korona mogła wytrzymać presję związaną z codziennym żuciem pokarmu w jamie ustnej. Dziś w większości przypadków metalowe ramy nie są wymagane, ponieważ nowoczesna technologia doszła do tego punktu, w którym czysta porcelana jest wystarczająco wytrzymała, nawet do stosowania na ciężko pracujących zębach trzonowych.

Ramy metalowe charakteryzowały się dużą niedogodnością – po kilku latach linia dziąseł pacjenta maleje wraz z wiekiem, ukazując brzydki szary pasek na górze zęba w koronie. Ze względu na kolor metalu odbiegający dalece od koloru zęba, trudno było zrobić zęby zapewniające naturalny wygląd na dłużej niż kilka lat.
Ogromną zaletą korzystania z czystej porcelany jest to, że korony są w identycznym kolorze co istniejący kolor zębów pacjenta, co czyni je prawie niemożliwe do odróżnienia od naturalnego uzębienia.

Dentysta wykonuje formę, dopasowuje kolor zęba według próbnika i dokonuje zamówienia do laboratorium wykonującego korony porcelanowe, a następnie dokonuje wklejenia korony.

Korony porcelanowe powszechne w protetyce zębów

Korony protetyczne najczęściej porcelanowe są uzupełnieniem protetycznym zęba pozwalającym na odbudowę zębów które są bardzo zniszczone i stanowią rozwiązanie w sytuacji, kiedy naturalnej korony zęba nie da się już odbudować materiałem kompozytowym.

Kiedy ząb jest bardzo zniszczony w wyniku próchnicy lub złamania, wypełnienie kompozytowe byłoby zbyt duże, i nie utrzymałoby się w nim. W takiej sytuacji jednym z lepszych rozwiązań jest wykonanie korony protetycznej, na przykład korony porcelanowej, która jednocześnie odbudowuje ząb oraz wzmacnia go.