Czym zajmuje się ortodoncja i lekarz ortodonta?
Ortodoncja stanowi dziedzinę stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu wraz z wadami szczękowo – twarzowymi u pacjentów w różnym wieku. Ortodoncja może mieć charakter zarówno leczniczy jak i estetyczny.
W diagnostyce i leczeniu jakich schorzeń specjalizuje się ortodonta?
Ortodonta zajmuje się głównie leczeniem wad zgryzu. Do głównych z nich zaliczamy:
- stłoczenia
- zgryz głęboki
- zgryz otwarty
- przodozgryz
- tyłozgryz
- zgryz przewieszony
- zgryz krzyżowy
- zęby odseparowane
Kiedy należy udać się do ortodonty?
Ortodontę powinniśmy odwiedzać profilaktycznie zwłaszcza z dziećmi, w celu regularnego monitorowania stanu uzębienia. Istnieje wiele różnych czynników wpływających na rozwój wad zgryzu. Są to m. in.:
- chrapanie
- spanie z otwartą buzią
- zgrzytanie zębami
- asymetria twarzy (np. cofnięta/wystająca broda)
- ssanie kciuka
- zbyt duże przerwy między zębami
- brak miejsca na rosnące zęby
- wystające przednie zęby
- niemożność swobodnego zamykania ust
Jakie badania i zabiegi przeprowadzane są u ortodonty?
Badanie ustne
Podczas tego badania, lekarz ortodonta sprawdza stan zgryzu oraz ułożenie zębów w jamie ustnej podczas jej otwierania i zamykania. Podczas tego badania sprawdzany jest również stan stawu szczękowego oraz skroniowo – żuchwowego.
Zdjęcia rentgenowskie
Ta metoda obrazowania jest powszechnie wykorzystywana w ortodoncji. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają na ocenę wzajemnych relacji w obszarze całej jamy ustnej oraz ocenę nieprawidłowości w proporcjach twarzy.
Założenie aparatu ortodontycznego
Zabieg założenia aparatu ortodontycznego przeprowadza się zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Cała procedura jest stosunkowo czasochłonna, więc pacjent musi uzbroić się w cierpliwość. Aparat ortodontyczny zakładany jest w celu wyrównania wady zgryzu a co za tym idzie – poprawy jakości życia pacjenta.
Jak przygotować się do wizyty u ortodonty?
Przed wizytą u ortodonty należy dokładnie zadbać o higienę jamy ustnej. Dla lekarza istotne będą również informacje na temat wcześniej przebytych zabiegów w obrębie zębów oraz wcześniejszego noszenia aparatów ortodontycznych.
Jak wygląda wizyta u ortodonty?
Po krótkiej rozmowie, ortodonta przeprowadzi badanie ustne, aby wyeliminować lub potwierdzić istnienie ewentualnych wad zgryzu. Wówczas poinstruuje Cię jak będzie przebiegało dalsze leczenie ortodontyczne.
Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?
Wizyta u ortodonty odbywa się bez skierowania.