Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, która składa się z bakterii oraz węglowodanów. Kamień tworzy się na powierzchni zębów i jest jedną z podstawowych przyczyn powstawania rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.

Usuwanie kamienia nazebnego Szczecin

Kamień nazębny prowadzi m.in. do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może powodować zanik kości wyrostka zębowego a w konsekwencji stopniowe rozchwianie zębów i ich wypadanie (parodontoza). Jest to również problem o charakterze kosmetycznym, ponieważ ze względu na swoją porowatą powierzchnię łatwo ulega przebarwieniom pod wpływem np. kawy, herbaty czy nikotyny tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł (tzw. kamień naddziąsłowy).

Aby zapobiec opisanym konsekwencjom w gabinetach stomatologicznych przeprowadza się zabiegi usuwania kamienia nazębnego.

Metody usuwanie kamienia nazębnego

Wybielanie zębów to również pozbycie się kamienia nazębnego, który nie tylko niekorzystnie wpływa na ich zdrowie, ale również zaburza ich estetykę.

Usuwanie kamienia nazębnego nie jest prostym zabiegiem, ponieważ kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. To jest powodem tego, że nie może on być usunięty przy użyciu zwykłych narzędzi higieny jamy ustnej takich jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna.

Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez:

  • piaskowanie
  • metody ultradźwiękowe – tak zwany skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego metodą piaskowania

Piaskowanie zębów jest jednym z podstawowych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. Jego istotą jest usuwanie z zębów osadu za pomocą tzw. piaskarki, czyli urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby.

Czy piaskowanie usuwa kamień nazębny?

Piaskowanie zębów jest uznawane jako jeden z zabiegów pomagających w walce z płytką i kamieniem nazębnym. Często okazuje się jednak, że nie jest wystarczający, szczególnie jeśli na zębach zgromadziła się bardzo duża ilość kamienia.

Kompleksowe czyszczenie zębów powinno obejmować piaskowanie, ale poprzedzone skalingiem, czyli usuwaniem kamienia nazębnego np. przy pomocy ultradźwięków. Po przeprowadzeniu obu zabiegów często zaleca się również lakierowanie zębów, które wzmacnia i zabezpiecza ich szkliwo.

Czy piaskowanie jest zabiegiem bolesnym?

Piaskowanie zębów nie boli, ale należy pamiętać, że pacjenci są narażeni na pewien dyskomfort. Wynika on z tego, że podczas piaskowania może nastąpić niewielkie podrażnienie dziąseł. Niektórzy pacjenci niekorzystnie reagują na smak piasku denstystycznego, który jest dla nich nieprzyjemny – jest on słonawy, z dodatkiem substancji smakowych, najczęściej imitujących cytrynę.

W jakim celu stosuje się piaskowanie?

Piaskowanie zębów jest celowe nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Dzięki usunięciu osadów z zębów, w szczególności z trudno dostępnych miejsc, do których sięga szczoteczka, przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii i to właśnie dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz usuwanie miejscowych przebarwień jest największą zaletą piaskowania.

Czy piaskowanie jest zabiegiem bezpiecznym?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Wszelkie negatywne odczucia i ewentualne podrażnienia dziąseł ustają zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Czy warto skorzystać z zabiegu piaskowania?

Piaskowanie zębów może być traktowane jako element regularnej profilaktyki, ale tylko wtedy, kiedy na zębach rzeczywiście występuje osad. W zależności od indywidualnych przypadków, w tym głównie od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie zębów można powtarzać nawet co kilka miesięcy.

Częściej niż inni, zabiegowi piaskowania powinni poddawać się osoby palące tytoń oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Częstsze piaskowanie zaleca się również po założeniu aparatu ortodontycznego.

Zabieg piaskowania stosuje się również jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu (inna metoda usuwania kamienia nazębnego).

Usuwanie kamienia nazębnego metodą skalingu

Scaling należy do stomatologicznych zabiegów profilaktycznych (można go zaliczyć również do zabiegów leczniczych) i polega na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy scalera ultradźwiękowego lub narzędzi ręcznych.

Usuwanie kamienia metodą skalingu polega na przyłożeniu końcówki scalera do złogów nazębnych i wprowadzenie jej w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co ma spowodować odpadanie kamienia nazębnego. Niektórzy stomatolodzy zalecają, aby zabieg przeprowadzać 1-2 razy w roku. Zabieg ten jest bezbolesny jednak po jego zakończeniu pacjent może odczuwać chwilowa nadwrażliwość zębów. Uczucie to można zminimalizować poprzez wykonanie zabiegu lakierowania. Lakierowanie jednocześnie zabezpieczy powierzchnie zębowe przed powstawaniem ubytków próchnicowych.

Przeciwwskazaniem do wykonania skalingu jest wszczepiony rozrusznik serca oraz ciąża. W przypadku stwierdzenia konieczności wykonania usuwania kamienia nazębnego metodą skaling u takich pacjentów, przeprowadzany jest on przy użyciu narzędzi ręcznych.