X

Anoskopia

Czym jest anoskopia?

Anoskopia jest jednym z badań proktologicznych, które pozwala na obejrzenie odbytnicy za pomocą anoskopu – specjalnego wziernika. Oprócz diagnostyki, anoskopia daje również możliwość pobrania wycinków do badań laboratoryjnych.

Jakie schorzenia możemy rozpoznać podczas anoskopii?

Podczas badania anoskopowego możemy rozpoznać m.in. takie schorzenia jak:

Jakie są wskazania do anoskopii?

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia anoskopii są:

Anoskopia pozwala na precyzyjne wskazanie przyczyn krwawienia.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

Powikłania

Po przebytej anoskopii może wystąpić niewielkie krwawienie, które powinno ustąpić samoistnie.

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania pacjent powinien powstrzymać się od spożywania posiłków. Na 6 godzin przed badaniem należy zaprzestać spożywania płynów. Na około 4 godziny przed badaniem pacjent powinien wykonać lewatywę, aby oczyścić końcowy odcinek jelita grubego i zapewnić jak najlepszy efekt badania.

Przebieg badania

Anoskopia jest badaniem bezbolesnym, jednak może wiązać się z pewnym dyskomfortem i uczuciem rozpierania w odbytnicy. Trwa około 5 minut. Podczas badania pacjent układa się na boku, a jego nogi są podkurczone. Do odbytu wprowadzany jest anoskop, który umożliwia lekarzowi ocenę stanu odbytnicy.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.