X

Diabetolog

Czym zajmuje się diabetologia i lekarz diabetolog?

Diabetologia to jedna ze specjalizacji medycznych, zajmująca się głównie leczeniem cukrzycy i wynikających z niej powikłań. Dodatkowo bada i diagnozuje schorzenia związane z metabolizmem człowieka i jego gospodarką węglowodanową.

W diagnostyce i leczeniu jakich chorób specjalizuje się diabetolog?

Diabetolog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu takich chorób i objawów jak:

Kiedy należy zgłosić się do diabetologa?

Do diabetologa należy się udać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

Jakie badania diagnostyczne przeprowadzane są u diabetologa?

Krzywa cukrowa

Krzywa cukrowa zwana inaczej krzywą glikemiczną, to jedno z podstawowych badań wykonywanych u osób z podejrzeniem cukrzycy. Polega ono na pobraniu krwi pacjenta, oznaczeniu stężenia cukru oraz następnym wypiciu roztworu z glukozą. Po godzinie pobierana jest kolejna próbka krwi, a po następnej godzinie trzecia próbka. Następnie oznaczane jest stężenie cukru, co daje miarodajny wynik dla lekarza.

Badania krwi

Szeroko pojęte badania krwi znacznie przybliżają lekarza do postawienia trafnej diagnozy jeśli chodzi o schorzenia takie jak cukrzyca. Po pobraniu materiału i oznaczeniu odpowiednich parametrów, możemy potwierdzić lub wykluczyć rozwój choroby diabetologicznej.

Jak przygotować się do wizyty u diabetologa?

Przed wizytą u diabetologa, lekarz rodzinny z pewnością zaleci nam badanie poziomu cukru, zarówno na czczo jak i po posiłkach. Ważne jest, aby pomiary te notować w dzienniczku i zabrać go koniecznie na konsultację diabetologiczną. Należy również zabrać swoją dokumentację medyczną, najaktualniejsze wyniki badań oraz listę przyjmowanych leków. Warto też zrobić spis spożywanych przez nas produktów.

Jak wygląda wizyta u diabetologa?

Podczas wizyty, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski. Do diabetologa kierowani są zazwyczaj ludzie ze stwierdzoną już cukrzycą, w związku z tym specjalista dokładnie opowie Ci na czym polega ta choroba. Może również zlecić wykonanie dodatkowych badań. Pierwsza wizyta często ma charakter czysto edukacyjny – lekarz wytłumaczy Ci jak używać glukometru oraz jak podawać insulinę oraz wyjaśni jakie produkty możesz spożywać a jakich nie powinieneś.

Czy do diabetologa potrzebne jest skierowanie?

Do diabetologa potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.