X

Pulmonolog

Czym zajmuje się pulmonologia i lekarz pulmonolog?

Pulmonologia to dziedzina medycyny, której głównym zadaniem są diagnostyka i leczenie chorób układu oddechowego. Pulmonolog potocznie nazywany jest lekarzem od płuc.

W diagnostyce i leczeniu jakich chorób specjalizuje się pulmonolog?

Lekarz pulmonolog specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce m. in takich chorób jak:

Kiedy należy zgłosić się do pulmonologa?

Do specjalisty pulmonologii należy udać się w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak:

Jakie badania diagnostyczne przeprowadzane są u pulmonologa?

Spirometria

Spirometria to badanie mające na celu pomiar pojemności i objętości płuc wraz z oceną przepływu powietrza znajdującego się w oskrzelach i płucach. Głównym celem spirometrii jest diagnoza chorób układu oddechowego.

Bodypletyzmografia

Badanie to pozwala na ocenę całkowitej ilości powietrza znajdującej się w płucach. W odróżnieniu do spirometrii, bodypletyzmografia daje namodpowiedź jaka ilość powietrza w dalszym ciągu zalega w płucach po zrobieniu wydechu.

Bronchofiberoskopia

Badanie to pozwala na zobrazowanie oskrzeli, błony śluzowej tchawicy oraz strun głosowych. Jednocześnie podczas bronchofiberoskopii istnieje możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego.

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę warto przynieść ostatnie badania laboratoryjne, listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Dodatkowo warto przypomnieć sobie od jakiego czasu zmagamy się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Istotne są również informacje o paleniu papierosów.

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Wizyta u pulmonologa rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem wywiadu medycznego. Po uzyskaniu informacji, lekarz osłucha płuca i oskrzela za pomocą stetoskopu. W celu postawienia trafnej diagnozy, pulmonolog powinien zlecić wykonanie dodatkowych badań np. spirometrii. Jeżeli diagnoza zostanie postawiona, wówczas lekarz wdroży odpowiednie leczenie.

Czy do pulmonologa potrzebne jest skierowanie?

Wizyta na NFZ wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. W przypadku wizyty prywatnej nie potrzebujemy skierowania.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.