X

Testy alergiczne

Czym są testy alergiczne?

Testy alergiczne to próby sprawdzające jakie czynniki (alergeny) uczulają danego pacjenta. Pozwalają one alergologowi na ocenę stopnia natężenia alergii.

Wyróżniamy następujące rodzaje testów:

Jakie są wskazania do przeprowadzenia testów alergicznych?

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia testów w gabinecie alergologa są:

Warto zaznaczyć, że tego typu objawy mogą wystąpić np. po kontakcie ze zwierzętami, zastosowaniu nowego kosmetyku czy spożyciu określonego produktu.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

W przypadku przyjmowania różnego rodzaju leków hamujących objawy alergii, należy zaprzestać stosowania ich na kilka dni przed planowanymi testami, aby były one miarodajne.

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania pacjent powinien unikać ekspozycji na słońce oraz nadmiernego wysiłku fizycznego, ponieważ wyniki testów mogą nie wyjść prawidłowo. Po dotarciu do gabinetu, należy poinformować lekarza o wszelkich zażywanych lekach. Na około 5 dni przed planowanymi testami należy zaprzestać zażywania leków antyhistaminowych. Leki antyalergiczne powinny zostać odstawione na około 3 tygodnie przed testami.

Rodzaje testów alergicznych

Testy skórne

Istotą testów skórnych jest naniesienie alergenu na powierzchnię skóry, a następnie jej nakłucie. Wówczas może dojść do reakcji alergicznej, która po około 20 minutach da o sobie znać np. poprzez zaczerwienienie skóry lub świąd. Obecnie dostępne są różnego rodzaju zestawy testów skórnych. Metoda ta zostaje najpopularniejszą formą diagnostyki alergii.

Testy z krwi

Testy z krwi polegają m.in. na oznaczeniu specjalnego rodzaju przeciwciał IgE (immunoglobulina E) po wcześniejszym pobraniu krwi pacjenta. W przypadku występowania alergii, wskaźnik IgE jest podwyższony. Badanie pozwala również na sprawdzenie stopnia nasilenia alergii na dany alergen. Dodatkowo w krwi zdrowego pacjenta liczba eozynofilii (krwinki białe o właściwościach kwasochłonnych) jest ich o wiele mniej niż w krwi alergika.

Testy prowokacyjne

Jak sama nazwa wskazuje, testy te polegają na sprowokowaniu reakcji alergicznej. Odbywa się to poprzez podanie alergenu bezpośrednio do organizmu pacjenta np. donosowo w przypadku wystąpienia silnego nieżytu nosa. Ważne jednak jest, aby w czasie wykonywania testów prowokacyjnych, pacjent miał stały dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak silna będzie reakcja alergiczna.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.