X

Diagnostyka niepłodności

Na czym polega diagnostyka niepłodności?

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć różne podłoże i dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Diagnostyka niepłodności opiera się na przeprowadzenia szeregu różnorodnych badań, które pozwalają na stwierdzenie podłoża tego problemu.

Czy niepłodność i bezpłodność to to samo?

Wbrew wielu mitom, bezpłodność i niepłodność nie oznaczają tego samego. Bezpłodność to problem stały, spowodowany głównie uszkodzeniem narządów rozrodczych. Niepłodność to natomiast w większości przypadków stan przejściowej niemożności posiadania dzieci, który może zostać odwrócony wskutek wdrożenia odpowiedniego leczenia lub operacji.

Rodzaje niepłodności u kobiet

Obecnie wyróżniamy następujące rodzaje niepłodności wśród kobiet:

Z niepłodnością pierwotną mamy do czynienia, gdy kobieta nie może zajść w pierwszą ciążę. Niepłodność wtórna to stan, w którym kobieta mimo urodzenia pierwszego dziecka, nie może zajść w ciążę ponownie.

Przyczyny niepłodności

U kobiet wyróżniamy następujące przyczyny niepłodności:

U mężczyzn wyróżniamy następujące przyczyny niepłodności:

Wskazania do przeprowadzenia badań diagnostycznych

Badania diagnostyczne w kierunku niepłodności należy wykonać gdy:

Diagnostyka niepłodności

Badania hormonalne

W skład badań laboratoryjnych przy diagnostyce niepłodności wchodzą badania genetyczne, hormonalne. Oznaczenie różnego rodzaju hormonów np. prolaktyny, estradiolu czy progesteronu pozwalają lekarzowi na stwierdzenie, czy niepłodność ma podłoże hormonalne.

Badania bakteriologiczne

Zaburzenia płodności mogą być również spowodowane różnego rodzaju bakteriami, które prowadzą do zakażeń dróg rodnych. Po przeprowadzeniu wymazu z pochwy i potwierdzeniu obecności bakterii, wdrażane jest leczenie farmakologiczne.

Badania immunologiczne

W niektórych przypadkach istotą problemów z zajściem w ciążę są czynniki immunologiczne takie jak np. APS (zespół antyfosfolipidowy) czy celiakia. Mimo iż celiakia nie jest chorobą narządów rodnych, może znacznie wpływać na płodność.

USG

Dzięki badaniu USG lekarz może stwierdzić, czy u pacjentki nie występują różnego rodzaju zaburzenia i wady w obrębie narządów rodnych np. mięśniaki czy zespół policystycznych jajników.

Histeroskopia

Histeroskopia to inaczej wziernikowanie macicy. Badanie to przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu do kanału szyjki macicy specjalnego urządzenia pozwalającego na zobrazowanie szyjki macicy a następnie jamy macicy. Wówczas za pomocą salpingoskopu można przeprowadzić również badanie wnętrza jajowodów.

Histerosalpingografia (HSG)

Pod tą nazwą kryje się badanie rentgenowskie macicy, które umożliwia zobrazowanie macicy wraz z jajowodami. Podczas badania lekarz jest w stanie ocenić ogólny stan macicy oraz stan błony śluzowej. Możliwa jest również diagnostyka drożności jajowodów.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.