X

Kolonoskopia

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest to badanie gastroenterologiczne pozwalające na ocenę stanu jelita grubego wraz z możliwością wejścia w okolicy wyrostka robaczkowego po końcowy odcinek jelita cienkiego, poprzez doodbytnicze wprowadzenie giętkiego endoskopu. Podczas badania podawane jest również powietrze, które pozwala na wyprostowanie ścian jelita i umożliwia prawidłową diagnostykę.


Rektosigmoidoskopia

Rektosigmoidoskopia to fachowa nazwa badania pozwalającego na ocenę końcowego odcinka jelita grubego. W przeciwieństwie do klasycznej kolonoskopii, zabieg ten nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed rozpoczęciem badania wykonywana jest wlewka doodbytnicza, która umożliwi dokładne obejrzenie końcowego odcinka jelita grubego.

Jakie schorzenia możemy rozpoznać podczas kolonoskopii?

Podczas kolonoskopii możemy rozpoznać takie choroby jak:

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Głównymi wskazaniami do kolonoskopii są:

Dodatkowo warto pamiętać o tym, iż kolonoskopia powinna być wykonana jako badanie profilaktyczne u osób po 45 roku życia oraz u osób po 35 roku życia jeżeli występuje genetyczne obciążenie nowotworem jelita grubego.


Przeciwwskazania

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia kolonoskopii zaliczamy:

Kolonoskopia a ciąża

Kolonoskopii nie powinno się wykonywać również u kobiet w ciąży. Pamiętajmy o tym że jest to badanie inwazyjne, często przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, które niekorzystnie wpływa na kobiety w tym stanie. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia kolonoskopii u ciężarnej, wówczas należy skonsultować to również z ginekologiem.

Powikłania

Do możliwych powikłaniach po zabiegu zaliczamy:


Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do kolonoskopii jest kwestią kluczową jeśli chodzi o prawidłową i dokładną diagnostykę dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W dzisiejszych czasach nie musimy jednak stosować głodówek, aby dobrze przygotować się do kolonoskopii. Odpowiednie oczyszczenie jelita odbywa się głównie przy pomocy środków farmakologicznych. W przypadku ich stosowania najistotniejsze jest szczegółowe zapoznanie się z ulotką i przyjmowanie leku według instrukcji.

Należy natomiast unikać produktów takich jak:

Oraz wszystkich innych produktów, których części mogą zalegać w jelicie.


Przebieg zabiegu

Podczas kolonoskopii pacjent układany jest na boku. Następnie lekarz przystępuje do wprowadzenia endoskopu do jelita przez odbytnicę, co może wiązać się z uczuciem dyskomfortu. Mogą również pojawić się pobolewania, związane ze specyficzną budową jelita. Jeżeli podczas badania stwierdza się występowanie polipów, wówczas wykonywana jest polipektomia. Zmiany zostają usunięte za pomocą tzw. pętli diatermicznej, a następnie wysłane do badania histopatologicznego.


Czy badanie jest refundowane?

Istnieje możliwość wykonania badania zarówno prywatnie jak i na NFZ.

Czy do badania potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie na kolonoskopię potrzebne jest w przypadku wizyty na NFZ.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.