X

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) określana jest również mianem depresji dwubiegunowej lub zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Jest to bardzo złożona jednostka zaburzeń psychicznych, pojawiająca się głównie u ludzi młodych. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów manii oraz depresji. W międzyczasie występują okresy całkowitej remisji choroby. Wówczas pacjent zachowuje się zwyczajnie. Niestety choroba ta nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania. W przypadku podejrzenia ChAD należy udać się do psychiatry.

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

W zależności od epizodów maniakalnych oraz depresyjnych, do głównych objawów ChAD zaliczamy:

Przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej

ChAD to choroba złożona, której przyczyny nie są do końca poznane. Do tej pory twierdzi się, że czynnikami wpływającymi na jej rozwój są:

Typy ChAD

Czym jest hipomania?

Hipomania stanowi jedną z postaci manii. Jej cechą charakterystyczną jest jednak fakt, iż hipomania w odróżnieniu od manii jest znacznie łagodniejsza w przebiegu, trwa krócej i w mniejszym stopniu zakłóca funkcjonowanie społeczne danego pacjenta.

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Farmakoterapia

Nowoczesne środki farmakologiczne stabilizują nastrój pacjenta, działają uspokajająco oraz przeciwlękowo. Swoje zastosowanie znajdują zarówno w łagodnym jak i ostrym przebiegu choroby. Przy podawaniu tego rodzaju leków bardzo ważne jest monitorowanie stanu pacjenta i jego narządów wewnętrznych. Niektóre z medykamentów mogą przyczyniać się do uszkadzania narządów takich jak wątroba czy nerki.

Psychoterapia

W zależności od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby, istnieje możliwość przeprowadzenia psychoterapii. Zaleca się jednak, aby była ona przeprowadzana zwłaszcza u tych pacjentów, u których występują długie okresy remisji choroby. W tym czasie chory może nauczyć się jak radzić sobie z nawrotami choroby.

Psychoedukacja

Jak sama nazwa wskazuje, psychoedukacja polega na edukowaniu pacjenta na temat przypadłości z jaką się zmaga. Wiedza ta może być wykorzystana w przypadku pierwszych objawów nawrotu choroby. Psychoedukacja powinna być skierowana również do rodziny pacjenta, która powinna być wyczulona na wszelkie niepokojące sygnały ze strony chorego.

Dołącz do grupy na facebooku:

Szczecin - lekarze, kliniki - opinie pacjentów

Dołącz

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. "ciasteczek") w celach statystycznych i reklamowych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Są one zapisywane lokalnie w Państwa przeglądarce internetowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat w naszej Polityce prywatności.