Pomaganie innym sposobem na szczęście

Polska specjalistka z zakresu psychologii, prof. dr hab. Mariola Łaguna przeprowadziła niezwykle interesujące badania. Mimo, iż ich analiza w dalszym ciągu trwa, to już teraz ich autorka wysnuwa zaskakującą tezę – pomaganie innym ludziom może działać na nas antydepresyjnie niczym słynny prozac.

Pomaganie innym sposobem na szczęście

Ciekawe doświadczenie

Podczas jednego z przeprowadzanych eksperymentów, studenci biorący udział w badaniach zostali poproszeni o zapisywanie przez 7 dni informacji o tym czy pomogli komuś danego dnia oraz jak mogą pomóc komuś w dniu następnym.

Tego typu zadanie doprowadziło do znacznego zwiększenia skali działań podejmowanych na rzecz innych osób. To jednak nie jedyny wniosek. Osoby, które w danym dniu były bardziej pogodne i entuzjastyczne, wykazywały większą chęć do pomocy innym ludziom, niż osoby pesymistyczne, nastawione negatywnie.

Doświadczenie to dowiodło również, że osoby z tzw. wysokim poziomem afektu negatywnego w miarę wykonywania czynności skupionych na pomaganiu innym, zauważało u siebie znaczne osłabienie negatywnego nastroju i wzrost entuzjazmu.

Pomóż sobie pomagając innym

Niesienie pomocy innym ludziom może stanowić znakomity element psychoterapii i być jednym z elementów leczenia depresji.

Podczas pomagania, człowiek ma „namacalny” dowód na to, iż uszczęśliwił drugą osobę, co znacznie wzmaga poczucie pewności siebie i daje ogromną satysfakcję oraz zastrzyk pozytywnej energii.

W związku z tym, dzięki pomaganiu innym, jesteśmy również w stanie pomóc samym sobie.

Jak pomagać?

Pewnie wielu z was zastanawia się, w jaki sposób możemy pomagać innym ludziom? Zazwyczaj myślimy o pomocy finansowej lub o jej innych, dosyć wymagających formach, które wydają nam się nieosiągalne. Tymczasem pomaganie jest łatwiejsze niż sądzimy!

Oto kilka przykładów:

  • pomoc młodszym osobom w odrabianiu lekcji
  • pocieszenie kogoś smutnego
  • podzielenie się posiłkiem
  • zrobienie/przyniesienie zakupów
  • rozmowa z osobą samotną
  • zorganizowanie zbiórki zabawek/żywności
  • wyprowadzanie na spacer psów znajdujących się w schroniskach
  • zostanie wolontariuszem
  • ustąpienie osobie starszej miejsca w tramwaju/autobusie
  • pomoc w przejściu przez ulicę osobie starszej/niewidomej

Pamiętajmy jednak o tym, że podczas niesienia pomocy należy zachować czujność. Na każdym kroku mogą czaić się oszuści, którzy zechcą wykorzystać nasze dobre intencje.

Wiemy o tym, że całego świata nie możemy zmienić, ale nasze drobne gesty mogą zmienić czyjś świat.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77569%2Cpsycholog-pomaganie-innym-moze-dzialac-jak-prozac.html