Fizjoterapia to szeroka gama różnego rodzaju zabiegów i metod leczniczych, wykorzystujących wpływ bodźców na organizm człowieka. Fizjoterapeuci mają za zadanie profilaktykę różnego rodzaju chorób oraz przywracanie sprawności fizycznej pacjentów.
Wyróżniamy następujące dziedziny fizjoterapii:
- fizykoterapia
- hydroterapia
- balneoterapia
- ergoterapia
- kinezyterapia
- masaż leczniczy
- terapia manualna
Jakie dolegliwości leczy fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta pomaga pacjentom z takimi dolegliwościami jak np.:
- skręcenia stawu skokowego
- naderwanie ścięgna Achillesa
- urazy i kontuzje po aktywności fizycznej
- urazy po wypadkach
- zawał serca
- obrzęk limfatyczny
- łokieć tenisisty
- zespół Costena
- uszkodzenia rdzenia kręgowego
Kiedy powinniśmy udać się do fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta nie tylko leczy, ale i zapobiega. Powinniśmy udać się do niego gdy cierpimy z następujących powodów:
- przewlekłe bóle kręgosłupa
- bóle stawów
- mrowienie i drętwienie kończyn
- zwyrodnienia kręgosłupa
- stany pooperacyjne
- niepełnosprawność
- podeszły wiek ograniczający możliwości ruchowe
Niestety wiele osób przychodzi do fizjoterapeuty za późno. Specjaliści z tej dziedziny często spotykają się ze stwierdzeniami „myślałem że samo przejdzie…ale niestety się pogorszyło”. W sytuacjach gdy uraz jest świeży, fizjoterapeuta ma większe możliwości i o wiele łatwiej jest mu nieść pomoc pacjentom z dolegliwościami bólowymi.
Jakie zabiegi przeprowadzane są przez fizjoterapeutę?
Praca fizjoterapeuty jest bardzo złożona, a wykorzystywane techniki zależą od stanu i potrzeb pacjenta. Do niektórych z wykonywanych zabiegów zaliczamy:
Masaż leczniczy
W zależności od przypadku, fizjoterapeuci stosują masaże lecznicze. Polegają one na odprężeniu ciała pacjenta, poprzez wykorzystanie dotyku. Odpowiednie techniki masażu łagodzą m.in. ból i napięcie mięśni. Masaże lecznicze mogą być łączone np. z hydroterapią.
Balneoterapia
Pod tym pojęciem kryją się zabiegi wykorzystujące naturalne surowce lecznicze. Zabiegi z zakresu balneoterapii są wyjątkowo chętnie stosowane w sanatoriach i uzdrowiskach. Są to zazwyczaj kąpiele np. w solance, okłady borowinowe czy inhalacje.
Terapia manualna
Terapia manualna zwana jest również chiropraktyką. Polega ona na odpowiednim uciskaniu ciała pacjenta, co może prowadzić do pewnego dyskomfortu. Wykorzystuje się tutaj nie tylko masaże, ale również uciski, które oddziałują na nerwy, stawy oraz mięśnie.
Jak przygotować się do wizyty?
Przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty powinniśmy przygotować sobie badania obrazowe takie jak np. rezonans magnetyczny czy RTG – oczywiście o ile takie posiadamy. Taka dokumentacja medyczna pomoże specjaliście w jak najlepszej diagnostyce i doborze odpowiedniej terapii. Na wizytę zabierz ze sobą strój do ćwiczeń, wodę do picia oraz odpowiednie obuwie. Możesz zabrać również ręcznik i klapki – wiele gabinetów daje możliwość odświeżenia się pod prysznicem po intensywnych ćwiczeniach.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Na pierwszej wizycie, specjalista fizjoterapii przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad oraz badanie polegające na poruszaniu kończynami. Zaleci również wykonanie kilku ćwiczeń w celu sprawdzenia Twojej sprawności ruchowej. Następnie określi on szczegółowy plan rehabilitacji, która będzie kontynuowana na następnych spotkaniach.
Czy do fizjoterapeuty potrzebne jest skierowanie?
Jeżeli dany gabinet ma podpisaną umowę z NFZ, wówczas potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Wizyty prywatne nie wymagają skierowania.