Lekarz medycyny pracy

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy to specjalista, którego zadaniem jest orzekanie czy dana osoba może wykonywać pracę na określonym stanowisku. Dodatkowo, orzeka on również czy uczeń bądź student może podjąć/kontynuować naukę na danym kierunku.

Lekarz medycyny pracy Szczecin

Kiedy należy udać się do lekarza medycyny pracy?

Do lekarza medycyny pracy należy udać się w momencie, gdy rozpoczynamy karierę zawodową bądź podejmujemy naukę na określonym kierunku (zależy od uczelni). Niezależnie od tego jaki charakter ma nasza praca, musimy przejść kontrolę lekarską. Dodatkowo, w trakcie wykonywania zawodu należy zgłaszać się na tzw. badania okresowe.

Tak więc do lekarza medycyny pracy zgłaszamy się w momencie, gdy:

  • rozpoczynamy nową pracę
  • zmieniamy pracę bądź charakter stanowiska
  • kończy nam się ważność zaświadczenia lekarskiego
  • przebywaliśmy na zwolnieniu lekarskim więcej niż 30 dni

Jakie badania przeprowadza lekarz medycyny pracy?

Wszystko uzależnione jest od tego, jakie stanowisko będziemy pełnić. Przy pracy biurowej, najczęściej badany jest wzrok pacjenta. Jeżeli jednak pełnione stanowisko wymaga obsługi maszyn lub styczności z substancjami toksycznymi, albo naraża pacjenta na hałas, wówczas konieczne może być np. badanie otolaryngologiczne, neurologiczne, spirometria czy też EKG.

Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny pracy?

Na wizytę lekarską warto przynieść aktualne wyniki badań oraz spis zażywanych leków. Dodatkowo, na skierowaniu dokładnie powinno zostać opisane stanowisko pracy. Warto dopilnować, aby przed wizytą wszystkie formalności były załatwione.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Przebieg wizyty uzależniony jest od tego, na jakim stanowisku chcemy podjąć pracę. Jeżeli jest to zwykła praca biurowa, wówczas badanie trwa kilkanaście minut. Inaczej jest w przypadku osób pracujących z różnego rodzaju chemikaliami czy innymi szkodliwymi substancjami. Wówczas pacjent dostaje skierowanie do innych specjalistów, którzy przeprowadzą badania potwierdzające zdolność pacjenta do pracy z danymi czynnikami.

Jak często należy zgłaszać się do lekarza medycyny pracy?

Wszystko uzależnione jest od naszego stanu zdrowia oraz charakteru wykonywanej pracy. Szczegóły dotyczące badań okresowych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. Musimy również pamiętać o tym, że decyzja co do naszej zdolności bądź niezdolności do wykonywania danego zawodu, zależy tylko od lekarza.

Czy do lekarza medycyny pracy potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie na badania u lekarza medycyny pracy wydaje pracodawca, bądź szkoła/uczelnia.