Radiolog

Czym zajmuje się radiologia i lekarz radiolog?

Radiolog to specjalista zajmujący się wykonywaniem i opisywaniem oraz odczytywaniem wyników badań obrazowych. Zaliczamy do nich badania wykorzystujące pole magnetyczne, promieniowanie rentgenowskie oraz ultradźwięki.

Radiolog Szczecin

Jakie badania wykonuje radiolog?

Badania USG

Są to badania obrazowe, wykorzystujące ultradźwięki. Dzięki USG lekarz jest w stanie ocenić kształt oraz wielkość poszczególnych narządów, znajdujących się w ciele człowieka. USG pozwala również na uwidocznienie różnego rodzaju zgrubienia, guzy i torbiele, które mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Badanie RTG

RTG potocznie znane jest jako badania rentgenowskie lub prześwietlenie. Stosowane jest głównie w przypadku podejrzenia problemów z układem kostno – stawowym. Dzięki zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego otrzymujemy obraz, który opisany przez radiologa jest miarodajnym badaniem będącym podstawą do postawienia trafnej diagnozy.

Mammografia

Wszystkim dobrze znana mammografia to nic innego jak prześwietlenie piersi. Jest to niezwykle istotne badanie, zwłaszcza w profilaktyce i diagnostyce raka piersi. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykryć bardzo małe guzy, co pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Rezonans magnetyczny

Badanie znane jako MRI pozwala na zobrazowanie przekroju narządów wewnętrznych oraz struktur ciała pacjenta, w wielu rzutach i płaszczyznach, poprzez wykorzystanie m. in. silnego pola magnetycznego. Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są podejrzenia rozwoju różnego rodzaju nowotworów oraz dolegliwości mogące świadczyć np. o chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym czy guzach.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, w celu uzyskania bardzo dokładnego obrazu struktur kości oraz narządów. Stosowane jest zazwyczaj w przypadkach nagłych, gdy pilnie musimy ocenić uszkodzenia oraz urazy. Tomografia często przeprowadzana jest po podaniu specjalnego kontrastu.

Pantomogram

Pantomogram to inaczej RTG pantomograficzne. Jest to zdjęcie, dzięki któremu lekarz może ocenić stan naszych zębów oraz przyzębia. Badanie to jest niezwykle istotne przy diagnostyce i planowaniu leczenia stomatologicznego.

Angiografia

Angiografia to niezwykle istotne badanie, pozwalające na sprawdzenie stanu tętnic i żył obwodowych. Jest to badanie inwazyjne z użyciem specjalnego cewnika, wprowadzanego bezpośrednio do naczynia krwionośnego. Pozwala to m. in. na sprawdzenie drożności naczyń. Najczęstszymi wskazaniami do badania są choroby tętnic i żył.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań radiologicznych?

Badań radiologicznych nie należy wykonywać w następujących przypadkach:

  • Mammografia – ciąża
  • Tomografia komputerowa – ciąża, uczulenie na środki zawarte w kontraście
  • USG – otwarte rany, infekcje i oparzenia w miejscu przeprowadzania badania
  • Rezonans magnetyczny – ciąża, wszczepiony stymulator serca
  • RTG – ciąża

Jak wygląda wizyta u radiologa?

Na początku lekarz zada kilka pytań. Jest to tzw. wywiad lekarski. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, to lekarz przystępuje do przeprowadzenia danej procedury.

Czy do radiologa potrzebne jest skierowanie?

W przypadku wizyty na NFZ, na badania przeprowadzane przez radiologa potrzebne jest skierowanie. Wizyty prywatne nie wymagają skierowania, aczkolwiek zdarzają się wyjątki.