Wybielanie zębów

W przeciwieństwie do mlecznych zębów, które są błyszczące, bardzo białe i czyste, zęby stałe, które je zastępują są zwykle mniej porowate. Z tego powodu, zęby stałe występują w odcieniach od białego do załamanej bieli, a czasem do odcienia złotawego. Ciemniejszy odcień wraz z wiekiem jest całkowicie normalny.

Wybielanie zębów Szczecin

Ciemnienie zębów z wiekiem następuje ze względu na zmiany w strukturze mineralnej zębów i szkliwa, staje się ono w tym samym czasie mniej porowate oraz mniej błyszczące, co sprawia, że jest bardziej podatne na plamy, pigmenty, bakterie, leki, tytoń, wino, kawę, herbatę, a także żywność. Bez względu jak dobrze dbamy o higienę jamy ustnej, zęby się starzeją. Słusznie, czy niesłusznie białe zęby przypisywane są do zdrowia, młodości, dobrej pielęgnacji i czystości.

Czym jest wybielanie zębów?

W czasach, gdzie, aby iść na przód, aby rozwijać się bez przyjemnego uśmiechu jest to niemal niemożliwe. Wybielenie zębów bez względu na wiek i bez względu na styl życia konieczne jest, aby więcej osiągnąć. Dobrze, że istnieje wiele sposobów, aby wybielić zęby szybko, skutecznie i niedrogo. Można to zrobić z pomocą profesjonalisty, chociaż w większości przypadków wybielenie zębów samodzielnie w domu jest dobrą alternatywą. Z najczęściej wybieranych metod można wyliczyć długopisy wybielające, paski wybielające, żele i naturalne wybielacze, których w większości przypadków można nabyć w aptece oraz u stomatologa.

Istniej jednak pewne ryzyko, że gdy wybielamy zęby samodzielnie w domu, możemy spowodować podrażnienie zębów i dziąseł, co będzie stanowić w pewnym stopniu duży dyskomfort. Z tego względu, że zęby będą wybielane samodzielnie, bez nadzoru lekarza specjalisty, stężenie środka wybielającego w preparatach do tego użytych jest znacznie niższa. Jest to metoda mniej skuteczna i dłużej trzeba oczekiwać na efekty, lecz dzięki temu metoda ta jest bezpieczniejsza. W przypadku stosowania nadtlenku wodoru należy ściśle przestrzegać zaleceń podanych na etykiecie z tyłu butelki, jeśli stosujemy dawkę większą niż zalecana uprzednio należy przeprowadzić test bezpieczeństwa. Chociaż badania wykazały, że działanie nadtlenku wodoru nie ma wpływu na osłabienie szkliwa, to jednak zęby zdają się być czasowo bardziej wrażliwe, a gdy roztwór jest zbyt silny to mieszanka może doprowadzić do bolesności dziąseł oraz powodować podrażnienie okolic wewnątrz jamy ustnej.

Niektóre plamy, nie są łatwe do usunięcia i mogą wymagać dłuższego oddziaływania środka wybielającego, do osiągnięcia pożądanego efektu. W przypadku nieprzyjemnych odcieni zębów lub uporczywych plam, domowe sposoby mogą nie wystarczyć. W takich przypadkach będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy specjalisty, który zastosuje niestandardowe metody wybielania, np. wybielanie laserem, a w przypadku niektórych brzydkich przebarwień konieczne może być zastosowanie licówek.

Mimo, że wybielenie zębów to tylko kosmetyczna zmiana, to białe zęby zapewniają lepsze samopoczucie, poczucie czystości, lepszego postrzegania nas przez innych, większej pewności siebie oraz wiele innych pozytywnych zalet.

Wybielanie zębów – uważaj zanim zaczniesz!

Wszystkie metody wybielania zębów są bezpieczne, pod warunkiem, że będziemy się odpowiednio stosować do wytycznych zawartych w instrukcji. Jednak to, że zęby dwóch osób są podobne nie oznacza wcale, że jednakowo będą reagować na te same metody wybielania. Mając to na uwadze zawsze warto skonsultować się z dentystą przez zdecydowaniem się na którąkolwiek z metod wybielania. Co prawda wizyta u dentysty może wpłynąć na opóźnienie wybielania zębów, lecz z drugiej strony wystarczy tylko jedna wizyta, aby się upewnić, co do słuszności wyboru metody wybielania zębów. Po wizycie można już wziąć się za samodzielnie wybielanie zębów w domu. Bezwzględnie nie powinno się wybielać zębów u dzieci poniżej 16 roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Najczęściej spotykane powikłania

Wzrost wrażliwości zębów

Jest to bardzo prawdopodobne, gdy wybielanie zębów wykonywane jest w klinice lub gabinecie stomatologicznym, ponieważ środki wybielające tam stosowane są dużo bardziej skoncentrowane niż domowe zestawy wybielające. Większe stężenie środków wybielających oznacza również szybsze rezultaty, w porównaniu z metodami stosowanymi w domu, które stosują, dużo łagodniejsze preparaty wybielające ze względów bezpieczeństwa.

Niektóre z zagrożeń, jakie mogą wystąpić to: wrażliwość na dotyk, temperaturę oraz ciśnienie. Dla osób o wrażliwych zębach, co ciekawe pasty do zębów zawierające azotan potasu są zalecane. Nawet bez specjalnych past do zębów nadwrażliwość może utrzymywać się przez ok 2 dni. Osoby z nadwrażliwością dziąseł, wadliwie odbudowanym zębem, czy przy popękanych zębach są bardziej narażeni.

Podrażnienia

Środki wybielające zawierają nadtlenki. Nadtlenek, gdy zetknie się z tkankami miękkimi w obrębie jamy ustnej często powoduje uczucie mrowienia, które przez połowę pacjentów przyjmowane jest, jako nieprzyjemne. Smak nadtlenków również może być nieprzyjemny, lecz tylko dla niektórych. W każdym przypadku jednak, smak jest znośny a mrowienie delikatne, a w ustach pozostaje uczucie czystości.

Normalnie podrażnienie tkanek miękkich w jamie ustnej może trwać kilka dni. Dla większości pacjentów, podrażnienie trwa jedynie, gdy środek wybielający jest w ustach i rozprasza się stopniowo w czasie działania. Podrażnienia dziąseł i jamy ustnej nie występują u każdego.

Nierównomierne zabarwienie zębów

Preparaty do wybielania zębów wpływają tylko na ich kolor. Nie można wybielić korony, licówki oraz innych materiałów używanych do naprawy zębów. W wyniku wybielania takich zębów, żeby odzyskują swój naturalny kolor a wypełnienia, licówki i korony pozostają niewybielone, co powoduje, że efekt staje się mniej estetyczny.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że w przeciwieństwie do większości zabiegów kosmetycznych, wybielanie zębów jest naprawdę tanie. Przeciętny przedział cenowy to 400zł do 1500zł, z wyjątkiem skomplikowanych procedur, które występują rzadko.

Warto więc zaryzykować. W czasie, gdy chirurgia estetyczna króluje, gdy jesteśmy oceniani na podstawie wyglądu (bez względu na to, że nie ocenia się książki po okładce), kiedy Hollywood ustanawia standard, gdy wszyscy obok wydają fortunę, aby lepiej wyglądać, żółty uśmiech nie jest żadnym rozwiązaniem.

Wybielanie zębów – przyczyny przebarwienia zębów

Bez względu, jakim pedantem jesteś, zęby zawsze będą zmieniać swój wygląd i kolor. Młodzieńczy blask i blask młodych zębów przeminie. Na szkliwie zaczną pojawiać się drobne pęknięcia, ubytki krystalicznych prętów, z których zbudowane jest szkliwo. Przerzedzenie szkliwa wpływa na większą przejrzystość zębów i widoczność żółtawego koloru zębiny. Ubytek szkliwa w wyniku starzenia się zębów, nawyki żywieniowe, leki, styl życia, warunki zdrowotne i wiele innych czynników będzie rozwijać malutkie pęknięcia szkliwa pozwalające na gromadzenie się nieczystości powodujące odbarwienie zębów.

Zewnętrzne i wewnętrzne barwienie są to dwa typy, dzięki którym rozwijają się na zębach plamy i przebarwienia.

Zewnątrzpochodne plany powstają na powierzchni zębów, w wyniku gromadzenia się resztek żywności. Chociaż powierzchniowe plamy i przebarwienia mogą być usunięte podczas profilaktycznego czyszczenia i mycia zębów. Jednak są plamy, które wykazują większą oporność gromadząc się w malutkich pęknięciach w zębie, które wyczyścić można jedynie za pomocą zabiegu wybielania zębów. Jeśli plamy i nieczystości nie są skutecznie usuwane i pozostają na zębach przez pewien okres czasu, to mogą przenikać głąbiej i wymagać bardziej zaawansowanych metod wybielania.
Te plamy tworzą się pod szkliwem, jako wewnętrzne plamy. Dawniej wewnętrzne plamy uznawane były za odporne na leczenie, lecz dziś większość z nich może zostać usunięte, lecz wybielanie musi być przeprowadzone pod nadzorem przez wykwalifikowanych specjalistów. Wewnętrzne plamy są spowodowane naturalnym procesem starzenia się, urazami zębów, ekspozycją na leki zawierające tetracykliny oraz fluorozą.

Innym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie jest szlifowanie zębów, które przyśpiesza mikropęknięcia szkliwa, co intensyfikuje przechowywanie szczątek jedzenia na zębach. Powoduje ono także szybsze ciemnienie krawędzi zębów. Innym dość istotnym czynnikiem jest palenie tytoniu. Nikotyna ma brązowy kolor, który może osadzać się na szkliwie zębów, a nawet wnikać w jego strukturę, powodując wewnętrzne przebarwienia. Czerwone wino może być korzystne dla serca, ale zawiera taniny, które powodują szybkie barwienie. Z drugiej zaś strony spowalniają podział komórek rakowych.

DNA

Wszystkie zęby są przezroczyste do pewnego stopnia. Są osoby, które od urodzenia mają żeby o większej przezroczystości. Żeby o większej przezroczystości mają tendencję do większego uwidaczniania przebarwień, w porównaniu do zębów mniej przezroczystych.

Przejrzystość zębów jest jednym z warunków, które dyskwalifikują nas, jako odpowiednich kandydatów do wybielania zębów. Z drugiej strony nie wybielimy zębów bardziej niż jest ich naturalny kolor. W niektórych przypadkach wybielanie zębów może sztucznie wyglądać, dlatego też jest niezalecane.

Bez względu na to, jak zęby są bielone lub wybielane, przy pomocy dostępnych środków otrzymany efekt końcowy jest subiektywny i odmienny u każdego z nas. Tego rodzaju ograniczenie będzie zawsze, co może być przyczyną zarówno lepszego samopoczucia jak i rozczarowania.

Dobrą praktyką jest przed rozpoczęciem bielenia lub wybielania zębów, zapytać się dentysty czy oczekiwana są realne.