Czym zajmuje się audiologia i lekarz audiolog?
Audiologia stanowi dziedzinę nauk medycznych wywodzącą się z otolaryngologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń słuchu. Do audiologa możemy zostać skierowani np. przez otolaryngologa, w celu stwierdzenia czy choroba ucha nie uszkodziła słuchu.
Kiedy należy zgłosić się do audiologa?
Do audiologa powinniśmy udać się gdy:
- dziecko wypowiada tylko pojedyncze słowa lub mówi niewyraźnie
- dziecko nad wyraz głośno ustawia głośno telewizor bądź radio
- dziecko nie dosłyszy gdy do niego mówisz
- cierpisz na zaburzenia głosu
- zaburzenia spowodowane są np. udarem mózgu
Jakie badania diagnostyczne przeprowadzane są u audiologa?
Audiometria tonalna
Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań w gabinecie audiologa. Celem audiometrii tonalnej nazywanej również PTA (Pure Tone Audiometry) jest określenie zakresu słyszenia dźwięków o różnej głośności.
Audiometria impedancyjna
Badanie polega na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym oraz na sprawdzeniu odruchów mięśnia strzemiączkowego. Dodatkowo sprawdzane jest również napięcie błony bębenkowej. Audiometria impedancyjna pozwala na ocenę drożności ucha środkowego.
Badanie elektrofizjologiczne
Badanie elektrofizjologiczne pozwala na ocenę progu słyszenia danego pacjenta. Polega na obserwacji zjawisk elektrycznych w mózgu, pobudzanych dźwiękami.
Otoemisja akustyczna
Badanie to pozwala na stwierdzenie, czy niedosłuch spowodowany jest nieprawidłowym funkcjonowaniem ślimaka.
Jak przygotować się do wizyty?
Przed pierwszą wizytą u audiologa należy zanotować sobie od kiedy mamy problemy ze słuchem. Warto przypomnieć sobie czy kiedykolwiek pracowaliśmy w miejscu, w którym emitowane były nadmiernie głośne dźwięki. Dodatkowo powinniśmy zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną, zwłaszcza gdy leczyliśmy się np. u otolaryngologa.
Jak wygląda wizyta u audiologa?
Podczas wizyty, audiolog przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad medyczny oraz obejrzy Twoje uszy, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Następnie przeprowadzi badania audiologiczne aby stwierdzić jak poważny jest Twój problem. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy wdroży on leczenie np. w postaci aparatu słuchowego.
Czy do audiologa potrzebne jest skierowanie?
W przypadku wizyty na Narodowy Fundusz Zdrowia, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Bez skierowania możemy udać się na wizytę prywatną.