Laryngolog

Czym zajmuje się laryngologia i lekarz laryngolog?

Laryngologia, a właściwie otolaryngologia, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem szeregu schorzeń występujących w obrębie gardła, krtani, uszu i nosa oraz pozostałych narządów głowy i szyi.

Laryngolog Szczecin

Kiedy należy zgłosić się do laryngologa?

Specjalistę laryngologii należy odwiedzić w przypadku, gdy występują objawy mogące świadczyć o rozwoju choroby w obrębie głowy i szyi. Głównymi objawami są:

  • niedosłuch
  • częste, uporczywe bóle głowy
  • bóle uszu
  • zatkane uszy
  • szumy w uszach
  • trudności w oddychaniu
  • częste, nawracające infekcje uszu i dróg oddechowych

Jakie badania diagnostyczne przeprowadzane są u laryngologa?

Badanie gardła

Rutynowe badanie gardła przeprowadzane jest praktycznie podczas każdej wizyty i znane jest chyba każdemu z nas. Polega ono na obejrzeniu gardła w celu stwierdzenia bądź wyeliminowania stanu zapalnego.

Laryngoskopia

Laryngoskopia to badanie krtani, polegające na umieszczeniu wewnątrz jamy ustnej nagrzanego lusterka. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć krtań i zdiagnozować ewentualną chorobę.

Mikrolaryngoskopia

Jest to badanie przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, które umożliwia pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Wykonywane jest za pomocą laryngoskopu

Rynoskopia

Jest to badanie jamy nosowej, które pozwala na ocenę m. in. przegród i małżowin nosa oraz stanu błony śluzowej za pomocą specjalnego wziernika donosowego.

Badanie audiologiczne

Badanie audiologiczne powszechnie znane jest jako badanie słuchu. Polega ono na odsłuchiwaniu przez pacjenta dźwięków o różnej częstotliwości i natężeniu, oraz na potwierdzeniu ich słyszenia.

Otoskopia

Otoskopia to inaczej badanie ucha, podczas którego lekarz może ocenić stan ucha posługując się specjalnym wziernikiem.

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa?

Przed wizytą u specjalisty laryngologii należy zadbać o higienę uszu, nosa oraz jamy ustnej. Na konsultację warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, spis przyjmowanych leków oraz aparaty słuchowe, o ile takowych używamy.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, lekarz z całą pewnością będzie chciał obejrzeć Twoje gardło, nos oraz uszy. W przypadku zaobserwowania zmian chorobowych może skierować na dodatkowe badania, bezpośrednio na zabieg lub do innego specjalisty – np. ortodonty, ponieważ wiele chorób dających objawy laryngologiczne, spowodowanych jest innymi czynnikami i leży w zakresie innych fachowców.

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?

Do wizyty u laryngologa potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego jedynie w przypadku wizyty na NFZ.