Przyczyny rozwoju chorób układu pokarmowego są bardzo zróżnicowane. Jednym z czynników wywołujących poważne schorzenia żołądka czy dwunastnicy jest bakteria Helicobacter pylori (w skrócie Hp). Według WHO, zarażenie Hp dotyczy nawet 70% populacji w krajach rozwijających się.
Czym jest Helicobacter pylori?
H. pylori to bakteria gram-ujemna, zaliczana do pałeczek. Osadza się na powierzchni komórek nabłonkowych błony śluzowej w układzie pokarmowym. Szacuje się, że Helicobacter pylori odpowiada za ok. 90% zachorowań na chorobę wrzodową dwunastnicy i ok. 80% zachorowań na rozwój choroby wrzodowej.
Jakie choroby może wywoływać Helicobacter pylori?
Do najczęściej występujących chorób wywołanych bakterią H. pylori zaliczane są:
- choroba wrzodowa dwunastnicy
- zapalenie błony śluzowej dwunastnicy
- choroba wrzodowa żołądka
- nowotwór żołądka
- nowotwór błony śluzowej żołądka (chłoniak MALT)
- zapalenie błony śluzowej żołądka
- niedokrwistość z niedoboru żelaza
Objawy zakażenia Helicobacter pylori
Zakażenie bakterią H. pylori może dawać następujące objawy:
- przewlekłe bóle brzucha
- odbijania
- nudności
- wymioty
- bóle w nadbrzuszu
- uporczywa zgaga
- brak apetytu
- biegunka
- ogólne pogorszenie samopoczucia
Diagnostyka Helicobacter pylori
Test oddechowy
Test oddechowy polega na sprawdzeniu poziomu amoniaku po podaniu specjalnego izotopu. Podczas badania, od pacjenta pobierana jest pierwsza próbka. Następnie lekarz podaje izotop węgla 12C i pobiera od pacjenta drugą próbkę. Jeżeli pacjent jest zakażony H. pylori, wówczas w żołądku dojdzie do hydrolizy izotopu. Następnie wydzieli się amoniak, który pacjent będzie wydychał poprzez jamę ustną. Pozwala to na stwierdzenie obecności Helicobacter pylori. Badanie jest nieinwazyjne.
Test serologiczny
Ta metoda nieinwazyjnej diagnostyki H. pylori polega na oznaczeniu w ślinie lub krwi odpowiednich przeciwciał IgG, które organizm naturalnie wytwarza podczas kontaktu z daną bakterią. Niestety, test serologiczny może dawać wynik dodatni nawet przez 2 lata po wyleczeniu infekcji. Dzieje się tak, ponieważ przeciwciała przeciwko H. pylori bardzo wolno znikają. Z tego też względu, ten rodzaj testów nie jest stosowany przy ocenie wyników leczenia.
Posiew kału
Metoda ta polega na oznaczeniu antygenu H. pylori w kale pacjenta, przy wykorzystaniu specjalnych przeciwciał.
Gastroskopia
Gastroskopia jest to inwazyjne badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiające pobranie materiału do dalszego przeprowadzenia testu histopatologicznego.
Leczenie Helicobacter pylori
Leczenie zakażenia H. pylori opiera się przede wszystkim na farmakoterapii. Zazwyczaj stosowana jest kuracja trójlekowa (2 leki przeciwbakteryjne, 1 inhibitor pompy protonowej), trwająca 7 dni. Leczenie powinno odbywać się pod okiem gastroenterologa.
Czy diagnostyka Helicobacter pylori jest płatna?
Wszystko zależy od tego, czy na badanie udajemy się prywatnie czy też na NFZ. Test na obecność H. pylori wykonywany podczas gastroskopii, znajduje się w koszyku świadczeń, natomiast badania takie jak testy oddechowe trzeba wykonać prywatnie. Z tego też względu najlepiej jest skontaktować się z daną placówką i poprosić o informacje dotyczące finansowania badania.