Migrena

Migrena jest chorobą, której głównym objawem są intensywne, długotrwałe, uporczywe bóle głowy. Napady bólu trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin i są nawrotowe.

Migrena Szczecin

Objawy migreny

Do pozostałych objawów migreny można zaliczyć:

  • nudności
  • światłowstręt
  • nadwrażliwość na dźwięki
  • wymioty

Bóle są na tyle uporczywe, że bardzo często nie pozwalają człowiekowi normalnie funkcjonować. Mężczyzn migrena dopada znacznie rzadziej niż kobiety, u których migrena występuje trzykrotnie częściej.

Przyczyny migreny

Nieznane są jeszcze dokładne przyczyny występowania migreny, jednakże większość neurologów uważa że jest to związane z nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych w mózgu. Przed atakiem migreny mogą pojawiać się objawy jej nadejścia takie jak: brak apetytu, większa potliwość, zmniejszona koncentracja, wzrost temperatury itp. Jednak nie zawsze sygnalizuje ona swoje nadejście potrafi złapać nagle beż względu na porę dnia i nocy.

Rodzaje migren i ich leczenie

Wyróżnia się kilka rodzajów migreny: migrena klasyczna jest z tzw. aurą czyli zwiastuje swoje nadejście typowymi objawami, pospolitą która atakuje nagle bez ostrzeżenia oraz menstruacyjną występuje tylko podczas menstruacji i bez ostrzeżenia. Skutecznego leku, który wyleczył by z migreny jeszcze nie wynaleziono. Na chwilę obecną ogranicza się do łagodzenia jej objawów. Szczególności poprzez środki bólowe oraz leki przeciw migrenowe typu: ergotaminę lub tryptany. Ostatnio wykazano że botoksu jest bardzo pomocny z walka z migreną. Dokładnie polega to na określeniu które mięśnie głowy powodują naciski, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę, po ich zlokalizowaniu wstrzykuje się jad kiełbasiany, który z kolei powoduje rozluźnienie danych mięśni. Efekt jest dość kosztowny a jego efekty utrzymują się około 3 miesięcy. Poza medycznymi sposobami istnieją także naturalne metody takie jak zimne okłady, zasłonięcie okien, położenie się w przewietrzonym pomieszczeniu i spróbowanie zasnąć.