Czym zajmuje się seksuologia i seksuolog?
Seksuologia stanowi dziedzinę nauki, która zajmuje się ogólnie pojętą seksualnością człowieka – jego życiem seksualnym, potrzebami, zaburzeniami seksualnymi oraz wszystkim co z tym związane.
Seksuologię dzielimy na:
- społeczną
- sądową
- kliniczną
Kiedy należy udać się do seksuologa?
Do seksuologa należy udać się m.in. w przypadku wystąpienia zaburzeń seksualnych, które mogą mieć rozmaite podłoże. Niektóre z nich rozwijają się pod wpływem takich jednostek chorobowych jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu moczowego, schorzenia ginekologiczne czy też np. choroba Peyroniego.
Najczęstsze zaburzenia seksualne u mężczyzn:
- niskie libido
- przedwczesny wytrysk
- zaburzenia erekcji
- trudności z osiągnięciem orgazmu
Najczęstsze zaburzenia seksualne u kobiet:
- bolesne stosunki (dyspareunia)
- znikome nawilżenie pochwy
- brak orgazmu (anorgazmia)
- zbyt wysokie lub zbyt niskie libido
Jakie problemy wynikają z długo utrzymujących się zaburzeń seksualnych?
Zaburzenia seksualne, zarówno męskie jak i żeńskie w wielu przypadkach stanowią podłoże kłótni i złej atmosfery w związku. Dodatkowo potęgują napięcie i stres, co może mieć bezpośredni wpływ na utrzymywanie się zaburzeń seksualnych, co z kolei prowadzi do ograniczenia kontaktów seksualnych z partnerem.
Jak przygotować się do wizyty?
Przed wizytą u seksuologa warto przypomnieć sobie od jakiego czasu zmagamy się z zaburzeniami seksualnymi i czy w tym czasie nie doszło do jakiegoś traumatycznego wydarzenia, które mogłoby stanowić przyczynę problemu. Dodatkowo należy przygotować spis przyjmowanych leków.
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Podczas wizyty, seksuolog przeprowadzi z Tobą rozmowę, na podstawie której zdecyduje czy potrzebne jest wykonanie większej ilości badań. Może on wówczas skierować pacjenta m.in. do ginekologa czy też urologa. Jeżeli uzyskane wyniki nie będą wskazywały na medyczne podłoże zaburzeń seksualnych, wówczas seksuolog zaleci przeprowadzenie terapii.
Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?
Wizyta i konsultacja u seksuologa znajdują się w koszyku świadczeń NFZ, należy jednak posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Wizyty prywatne odbywają się bez skierowania. Należy pamiętać, że dostęp do seksuologów przyjmujących na NFZ jest w naszym województwie bardzo ograniczony.