Usuwanie rozstępów

Czym są rozstępy?

Problem rozstępów dotyczy coraz większej liczby kobiet. Najczęściej dotyka on pań po przebytej ciąży (ok. 90%). Mimo że rozstępy nie są niczym nowym, ich obecność nadal jest kwestią dość wstydliwą. Rozstępy są jednak nie tylko kobiecym problemem. Często młodzi mężczyźni, którzy intensywnie ćwiczą na siłowni i mają duży przyrost masy mięśniowej, także borykają się z tym defektem estetycznym.

Usuwanie rozstępów Szczecin

Rozstępy to równoległe pasma wrzecionowatej i pomarszczonej skóry, wyglądem przypominające blizny. Początkowo są one obrzękowe, z czasem ulegają zanikowi. Ich pojawienie się z reguły w żaden sposób się nie objawia, czasami możliwe jest występowanie miejscowego swądu lub pieczenia i bólu, co występuje znacznie rzadziej. Powstawanie rozstępów związane jest z upośledzeniem fibroblastów.

Czym są fibroblasty?

Fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję białek takich jak: kolagen oraz elastyna. Białka te odpowiedzialne są za odpowiednią strukturę skóry, odpowiadają za jej elastyczność, sprężystość, jędrność i prawidłowe napięcie.

Fazy rozwoju rozstępów

Przy powstawaniu rozstępów możemy wyróżnić dwie fazy: pierwsza zapalna, w której wyleczenie jest najbardziej możliwe, w fazie drugiej tzw. zanikowej, gdzie wyleczenie rozstępów w niemal stu procentach graniczy z cudem.

Kto jest najbardziej narażony na pojawianie się rozstępów?

Rozstępy najczęściej powstają podczas okresu dojrzewania, ciąży, otyłość oraz menopauzy, gdzie dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który wpływa na upośledzenie fibroblastów, co z kolei powoduje słabszą odnowę komórek i syntezę kolagenu. Rozstępy powstają najczęściej obustronnie, czyli po obu stronach ciała. Rozstępy nie występują na twarzy, rękach, a także stopach. U kobiet najczęściej występują na biodrach, górnych częściach ud oraz piersiach, u mężczyzn w okolicach biodrowo-krzyżowych i w przypadku intensywnych ćwiczeń siłowych w okolicach obręczy barkowej.

W jaki sposób walczyć z rozstępami?

W walce z rozstępami bardzo istotna jest profilaktyka. Powinniśmy zawczasu odpowiednio dbać o swoją skórę, aby zminimalizować ryzyko powstania rozstępów. Szczególnie kobiety w okresie ciąży oraz w okresie poprzedzającym i następującym po ciąży, powinny odpowiednio zadbać o skórę. Aby zmniejszyć ryzyko występowania rozstępów unikać należy wahań wagi oraz „cudownych” diet. W zamian należy stosować diety bogate w witaminy (A, E, B5 i PP) oraz stosować odpowiednie kremy, olejki itp. Najlepiej na bazie roślin, elastyny, kolagenu oraz odpowiednich witamin.

Leczenie rozstępów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga cierpliwości ze strony pacjentki oraz odpowiednich umiejętności i doświadczenia ze strony lekarza. Najlepsze rezultaty przynosi stosowanie kilku metod naraz. Wtenczas mamy największe szanse na uzyskanie zadowalających nas efektów leczenia. Żeby skutecznie podjąć leczenie rozstępów należy udać się do lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, znającego się na laseroterapii lub chirurga plastyka i skonsultować rodzaj zastosowanej trapi. Należy przy tym pamiętać, iż rozstępów nie można usunąć, jednak można je poprzez odbudowe struktury silnie zredukować i sprawić, że są bardzo trudno zauważalne.

Jakie metody walki z usuwania rozstępów są najskuteczniejsze?

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z rozstępami jest laseroterapia. Zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych, jeśli chodzi o usuwanie rozstępów. Wspomaga on regenerację tkanki i jej remodeling, a ponadto wyrównuje koloryt. Metoda ta jest niezwykle skuteczna i bezpieczna poprzez wprowadzenie laserów frakcyjnych. Wprowadzenie do leczenia lasera powoduje powstanie populacji młodych komórek skóry i naskórka, które zastępują stare, uszkodzone komórki. Wpływa to na lepszy metabolizm i syntezę kolagenu. Podczerwień natomiast prowadzi do obkurczenia kolagenu, dając efekt liftingu. Połączenie tych dwóch metod daje trwały efekt estetyczny. Laser przyczynia się do szybkiej odnowy komórek skóry, rozstępy ulegają przebudowie i unaczynieniu, co powoduje ich obkurczenie.

Kolejną powszechnie stosowaną metodą walki z rozstępami jest mezoterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu odpowiednich koktajli odżywczych, które indukują odpowiedź fibroblastów na resyntezę kolagenu.

W walce z rozstępami najczęściej stosuje się koktajle z organicznej krzemionki, kwasu hialuronowego, aminokwasów oraz witamin. Wskazane jest łączenie mezoterapii z peelingiem. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ igła przez którą wstrzykiwany jest koktajl odżywczy jest cieniutka, a skóra uprzednio zostaje znieczulona za pomocą kremu.

Prócz mezoterapii z powodzeniem stosuje się peelingi chemiczne oraz leczenie farmakologiczne. Stosowany jest również peeling chemiczny, który polega na zaaplikowaniu kwasu (najczęściej glikolowego lub trój chlorooctowego). Kwasy te przyczyniają się do delikatnego złuszczania się naskórka. Zabiegi peelingu powinny być powtarzane, co ok. dwa tygodnie przez okres ok. trzech miesięcy. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, pomocne okazują się retinoidy, które zapobiegają degradacji kolagenu i stymulują komórki do jego syntezy. Prócz opisanych metod leczenia rozstępów są jeszcze takie metody jak plazma frakcyjna czy pole radiowe, które także wykorzystywane są z powodzeniem w walce z rozstępami.

Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego też należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam wybrać najbardziej odpowiadający sposób leczenia.