Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Jest to trzeci, najczęściej występujący problem onkologiczny u mężczyzn i drugi u kobiet. Program profilaktyki raka jelita grubego ma na celu zmniejszenie liczby zgonów nawet o 90%. W tym celu przeprowadzana jest kolonoskopia.
Kto może poddać się badaniu?
Bezpłatnym badaniom przesiewowym jelita grubego można poddać się w następujących sytuacjach:
- pacjent ma 55 – 64 lata
- pacjent otrzymał imienne zaproszenie na badanie
- pacjent ma 25 – 49 lat i w jego rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego, który nie był związany z polipowatością (HNPCC). Dodatkowo, fakt ten musi zostać potwierdzony przez poradnię genetyczną
- pacjent ma 40 – 49 lat i w jego rodzinie wykryto raka jelita grubego wśród krewnego pierwszego stopnia
- pacjent ma 50 – 65 lat i nie miał wykonywanego badania kolonoskopowego w przeciągu ostatnich 10 lat
Dlaczego profilaktyczna kolonoskopia jest tak istotna?
Większość nowotworów jelita grubego zaczyna się od powstawania łagodnych polipów, które nie dają żadnych objawów. Do rozwoju choroby może dojść nawet po kilkunastu latach od powstania takiej zmiany. Z tego też względu, wykonując kolonoskopię jesteśmy w stanie wykryć zmiany we wczesnym stadium, co może zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej.
Programy pozarządowe
Coraz częściej powstają pozarządowe programy profilaktyczne, finansowane z funduszy unijnych, które również mają na celu wczesne wykrywanie i profilaktykę raka jelita grubego. Jednym z takich programów jest „KOLONOVITA Badania profilaktyczne jelita grubego ratują życie!” realizowany przez Centrum Medyczne Sonomed w Szczecinie.
Infolinia projektu: 91 484 21 47

Gdzie mogę wykonać profilaktyczną kolonoskopię?
Nazwa placówki | Miejsce wykonywania badań jelita grubego |
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 PUM | Pracownia endoskopii |
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony | Pracownia endoskopii |