Anestezjolog

Czym zajmuje się anestezjologia i lekarz anestezjolog?

Anestezjologia stanowi jedną ze specjalizacji lekarskich, której zadaniem jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego przeprowadzanego w określonym znieczuleniu.

Anestezjolog Szczecin

W zakres obowiązków anestezjologów wchodzą również:

  • prowadzenie sali wybudzeń
  • prowadzenie oddziałów intensywnej terapii
  • praca w zespole ratunkowym karetek reanimacyjnych

Jakie obowiązki pełni lekarz anestezjolog?

Znieczulanie oraz przygotowywanie do operacji

Praca anestezjologa rozpoczyna się na długo przed planowaną operacją. Anestezjolog musi odpowiednio zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Polega to na określeniu ryzyka wiążącego się ze zdrowiem pacjenta, podawanym znieczuleniem oraz zakresem operacji. Po odpowiedniej kwalifikacji, lekarz przystępuje do wyboru najbezpieczniejszego dla pacjenta znieczulenia. Podczas operacji, anestezjolog stale monitoruje funkcje życiowe pacjenta i dba o jego bezpieczeństwo.

Praca w pogotowiu ratunkowym

W dalszym ciągu wielu anestezjologów jest członkami zespołu reanimacyjnego w karetkach pogotowia. Warto zaznaczyć, że są oni najlepiej wykwalifikowanymi specjalistami jeśli chodzi o resuscytację oraz postępowanie z pacjentem w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Obecnie liczba anestezjologów w karetkach pogotowia będzie malała, ze względu na stworzenie specjalności lekarskiej jaką jest medycyna ratunkowa.

Prowadzenie oddziału intensywnej terapii

Oddziały takie jak OIOM są w Polsce prowadzone przez lekarzy anestezjologów, ze względu na ich doświadczenie w opiece nad pacjentem znajdującym się w stanie zagrożenia życia. Warto jednak zaznaczyć, iż na oddziały intensywnej terapii trafiają pacjenci z różnymi dolegliwościami. Z tego też względu anestezjolodzy współpracują z lekarzami innych specjalizacji.

Kiedy należy zgłosić się do anestezjologa?

Do anestezjologa zgłaszamy się w celu kwalifikacji na zabieg operacyjny. Dodatkowo, lekarz anestezjolog specjalizuje się w leczeniu niektórych dolegliwości. Powinniśmy udać się do niego gdy cierpimy na ostry i przewlekły ból, doznaliśmy urazu głowy lub wstrząsu.

Jak przygotować się do rozmowy z anestezjologiem?

Przed spotkaniem z anestezjologiem powinniśmy przypomnieć sobie czy nie jesteśmy uczuleni na jakieś związki chemiczne, które mogą znajdować się w środkach znieczulających. Należy również przygotować sobie listę wszystkich przyjmowanych leków (również tych bez recepty) oraz suplementów diety oraz informacje o szczepieniach. Istotne mogą być również informacje o wcześniej przyjmowanym znieczuleniu miejscowym oraz ogólnym. Pomocna jest również wszelka dokumentacja medyczna z badaniami obrazowymi np. USG, RTG.

Jak wygląda konsultacja anestezjologiczna?

Konsultacja anestezjologiczna polega na zebraniu obszernego wywiadu medycznego. Lekarz anestezjolog poinformuje Cię o planowanym znieczuleniu oraz ryzyku z nim związanym. Dodatkowo uzyskasz od niego informacje o tym w jakim czasie przed i po znieczuleniu możesz jeść i pić.

Czy do anestezjologa potrzebne jest skierowanie?

W przypadku wizyty na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Na wizytę prywatną skierowanie nie jest wymagane.