Czym zajmuje się neurologia i lekarz neurolog?
Neurologia to niezwykle obszerna dziedzina medycyny, specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Co ciekawe, w leczeniu niektórych jednostek chorobowych specjalizują się zarówno neurolodzy jak i psychiatrzy.
W diagnostyce i leczeniu jakich chorób specjalizuje się neurolog?
Lekarz neurolog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu m.in. takich chorób jak:
- choroba Alzheimera
- choroba Parkinsona
- miopatie
- glejaki
- stwardnienie rozsiane
- padaczka
- porażenia nerwowe
- zaburzenia snu
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
- migreny
- wodogłowie
- nerwica
- mózgowe porażenie dziecięce
- udar mózgu
Kiedy należy zgłosić się do neurologa?
Do neurologa należy zgłosić się w przypadku wystąpienia takich objawów jak:
- znaczne osłabienie mięśni
- częste zawroty i bóle głowy
- niedowład mięśni
- problemy z pamięcią
- zaburzenia snu
- zaburzenia równowagi
- nieprawidłowa koordynacja ruchowa
- drżenie i kurcze mięśni
- częste nudności i wymioty
Jakie badania diagnostyczne przeprowadzane są u neurologa?
W celu prawidłowej diagnostyki chorób neurologicznych wykonywane są takie badania jak:
Rezonans magnetyczny (MRI)
Badanie zwane również obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego, pozwala na zobaczeniu narządów w przekroju w celu wykrycia niepokojących zmian i zaburzeń. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i bardzo skuteczne.
Tomografia komputerowa (TK)
Nowoczesne badanie tomografem komputerowym swoja działanie opierana wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Tak jak w przypadku rezonansu magnetycznego, uzyskujemy przekrojowy obraz różnych części ciała pacjenta.
Elektromiografia (EMG)
Badanie elektromiograficzne pozwala na diagnostykę chorób nerwowo – mięśniowych oraz uszkodzenia nerwów obwodowych, poprzez elektryczną stymulację za pomocą specjalnej elektrody. Dzięki temu badaniu możemy rozpoznać m. in. zespół cieśni nadgarstka.
Jak przygotować się do wizyty?
Na pierwszą wizytę u neurologa należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, kartę leczenia szpitalnego (jeżeli jest), listę przyjmowanych leków oraz listę dolegliwości mogących świadczyć o istniejącej chorobie neurologicznej.
Jak wygląda wizyta u neurologa?
Wizyta u neurologa połączona jest z obszernym badaniem lekarskim. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Następnie lekarz przystępuje do sprawdzenia odruchów fizjologicznych pacjenta. Podstawowym i dobrze znanym badaniem jest sprawdzenie odruchu kolanowego, polegającego na ostukiwaniu kolana specjalnym młoteczkiem. Lekarz może również ocenić sposób chodzenia pacjenta czy też poprosić o dotknięcie czubka nosa z zamkniętymi oczami. Wszelkie nieprawidłowości mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.
Czy do neurologa potrzebne jest skierowanie?
Wizyta u specjalisty neurologii nie wymaga skierowania jeżeli jest prywatna. W przypadku chęci odbycia wizyty na NFZ, potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego.