Czym zajmuje się pediatria i lekarz pediatra?
Pediatria jest to dziecina medycyny zajmująca się zarówno diagnostyką oraz leczeniem chorób dziecięcych jak i ich rozwojem czy też sprawowaniem nad nimi prawidłowej opieki.
W diagnostyce i leczeniu jakich chorób specjalizuje się pediatra?
Pediatra specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu szeroko pojętych chorób i objawów takich jak:
- angina
- astma
- ospa
- odra
- różyczka
- świnka
- wysypki i zmiany skórne
- zapalenie spojówek
- przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe
Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry?
W przypadku noworodków przeprowadzane są tzw. wizyty patronażowe. Wówczas to położna odwiedza dziecko oraz mamę w ich domu, aby nie narażać niemowlaka na niepotrzebny stres. Wizyta ta ma zazwyczaj miejsce w pierwszym tygodniu po wypisie ze szpitala.
Jeżeli maluszek jest zdrowy, wówczas na wizytę u pediatry powinniśmy udać się w pierwszych 4 tygodniach życia, ponieważ między 6 – 8 tygodniem życia należy przeprowadzić obowiązkowe szczepienia.
Dodatkowo, z dzieckiem do pediatry należy się udać w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- zaburzenia słuchu / mowy
- bezdechy
- utrata apetytu
- częste biegunki
- zaparcia
- bóle głowy
- przewlekły kaszel
Jak przygotować się do wizyty u pediatry?
Przed wizytą u pediatry należy przygotować listę leków przyjmowanych przez dziecko oraz dokumentację medyczną. Warto również sporządzić listę pytań dotyczących dalszego rozwoju dziecka lub opieki nad nim. Lekarz z pewnością posłuży nam dobrą radą i podpowie jak prawidłowo dbać o zdrowie naszego potomka.
Jak wygląda wizyta u pediatry?
Podczas wizyty, lekarz lub pielęgniarka zmierzą oraz zważą dziecko. Są to bardzo istotne informacje, które potrafią wykazać czy dziecko rozwija się prawidłowo. Następnie lekarz zapyta o dolegliwości, obejrzy gardło, zmierzy dziecku temperaturę. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, pediatra wypisze skierowanie na dodatkowe badania oraz wdroży odpowiednie leczenie.
Czy do pediatry potrzebne jest skierowanie?
W przypadku wizyty u pediatry nie potrzebujemy skierowania. Wystarczy zarejestrować się w przychodni.