Bariatra

Czym zajmuje się chirurgia bariatryczna i chirurg bariatra?

W dzisiejszych czasach otyłość możemy leczyć nie tylko poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia, ale również przy pomocy tzw. chirurgii bariatrycznej. Bariatria jest to dział chirurgii zajmujący się leczeniem patologicznie otyłych pacjentów z wykorzystaniem specjalnych i ciągle udoskonalanych metod operacyjnych.

Bariatra Szczecin

Skutki otyłości

Mówi się, że otyłość zabija. Prowadzi ona do rozwoju wielu schorzeń, które w większości przypadków wymagają dożywotniej opieki lekarskiej oraz farmakoterapii. Nieleczone stają się bezpośrednią przyczyną przedwczesnej śmierci.

Otyłość prowadzi do bezpośredniego rozwoju następujących chorób:

  • zespół metaboliczny
  • nadciśnienie tętnicze
  • zawał serca
  • udar mózgu
  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • stłuszczenie wątroby i innych narządów wewnętrznych
  • miażdżyca
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • hipercholesterolemia
  • cukrzyca typu 2
  • choroby serca
  • niewydolność oddechowa
  • większe ryzyko zachorowania na nowotwór

Kiedy należy zgłosić się do bariatry?

Do specjalisty chirurgii bariatrycznej należy udać się w następujących przypadkach:

  • BMI pacjenta przekracza 40 lub wynosi 35 + istnieją choroby współtowarzyszące (np. cukrzyca, nadciśnienie)
  • pacjent nie umie pozbyć się problemu otyłości pomimo stosowania diet i aktywności fizycznej
  • pacjent cierpi na różnego rodzaju problemy psychiczne (np. depresja) czy socjalne spowodowane nadmierną masą ciała
  • otyłość stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta

Jakie są przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości?

Zabiegi ograniczające pojemność żołądka nie powinny być wykonywane z następujących przyczyn:

  • pacjent cierpi na ciężkie choroby układu krążeniowego i oddechowego
  • pacjent choruje na różnego rodzaju stany zapalne przewodu pokarmowego
  • występują wrzody żołądka i dwunastnicy
  • pacjent cierpi na różnego rodzaju zmiany anatomiczne w obrębie przewodu pokarmowego (np. zwężenie odźwiernika)
  • występują żylaki przełyku, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia
  • pacjentka jest w ciąży
  • pacjent nie wykazuje chęci do współpracy z lekarzem i stosowania się do zaleceń pooperacyjnych
  • istnieją przeciwwskazania psychiatryczne
  • waga pacjenta jet na tyle wysoka, że operacja mogłaby zakończyć się jego śmiercią

Rozwój chirurgii bariatrycznej

Początki tego zagadnienia sięgają lat 50 XX wieku. Zaobserwowano wówczas znaczny spadek masy ciała u pacjentów, którzy z różnych powodów przebyli resekcje żołądka lub jelita. Dzięki temu zaczęto zastanawiać się, czy w taki sam sposób można by pomóc osobom ze znaczną nadwagą i otyłością. Przez wszystkie te lata zabiegi bariatryczne były stale udoskonalane, aby zapewnić pacjentom jak najlepsze wyniki i jak największe bezpieczeństwo.

Laparoskopowe leczenie otyłości

Dzięki niezwykle prężnemu rozwojowi tego działu medycyny, operacje te najczęściej przeprowadzane są laparoskopowo. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pacjentów, którzy obciążeni są dodatkowymi chorobami występującymi przy długotrwałej otyłości. Zabiegi laparoskopowe znacznie odciążają organizm i prowadzą do sprawniejszej rekonwalescencji. Dzięki temu znacznie zmniejszona jest inwazyjność zabiegu, ponieważ nie musimy wykonywać klasycznego otwarcia powłok brzusznych. Wiąże się to również z brakiem defektu estetycznego w postaci dużej, szpecącej blizny.

Metody chirurgicznego leczenia otyłości

Regulowana opaska żołądkowa

Regulowana opaska żołądkowa to jedna ze stosowanych metod leczenia otyłości. Polega na założeniu specjalnego pierścienia – opaski, która dzieli żołądek na dwie różne części: mniejszą górną (10 – 15 ml) oraz dolną. W ten sposób żołądek nie jest w żaden sposób nacinany. Po wykonaniu zabiegu, spożywany pokarm trafia do górnej części żołądka. Dzięki jej ograniczonej pojemności bardzo szybko mamy poczucie sytości i wypełnienia. Dopiero po upływie pewnego czasu pokarm stopniowo przechodzi do drugiej części żołądka. Sam poziom zaciśnięcia opaski można regulować poprzez specjalny port umieszczony pod skórą. Metoda ta powoduje redukcję nadwagi o blisko 50%, jednak w tym celu wymagane jest stałe kontrolowanie opaski.

Mankietowa resekcja żołądka (Sleeve Resection)

Nazwa mankietowej resekcji żołądka wzięła się od pooperacyjnego kształtu żołądka. Cała procedura polega na odcięciu około 80% żołądka, w efekcie czego tworzy się wąski rękaw. Dzięki temu przyjmowane treści pokarmowe ograniczone są o blisko 90%. Ogromną zaletą mankietowej resekcji żołądka jest fakt, iż powoduje ona ogromny spadek stopnia wydzielania greliny – hormonu głodu który wytwarzany jest w odciętej części żołądka. Zabieg ten jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem bariatrycznym na całym świecie, który pozwala na pozbycie się blisko 60% nadprogramowych kilogramów.

Wyłączenie żołądkowe (Gastric Bypass)

Najbardziej inwazyjną metodą leczenia otyłości jest tzw. wyłączenie żołądkowe. Jest to zabieg polegający na doszyciu jelita cienkiego do małego zbiornika wytworzonego z żołądka (ok. 30 ml). W ten sposób spożywany pokarm omija rozepchaną część żołądka, dwunastnicę i pierwsze 150 cm jelita cienkiego. Tego typu działanie pozwala na zrzucenie około 70% nadwagi.

Należy pamiętać, że chirurgiczne leczenie otyłości to wspomaganie procesu odchudzania. Podstawą do osiągnięcia wagi docelowej jest rzetelna i sumienna praca pacjenta nad zmianą stylu życia, przestrzeganie odpowiedniej diety i wdrożenie do życia aktywności fizycznej.

Jak przygotować się do wizyty u bariatry?

Przed wizytą należy spisać sobie wszystkie informacje dotyczące naszego problemu otyłości. Dla lekarza przydatne będą informacje o ilości i jakości spożywanych posiłków, występowania chorób
współtowarzyszących, okresu od kiedy zmagamy się z otyłością oraz jakie według nas są jej przyczyny.

Jak wygląda wizyta u bariatry?

Podczas konsultacji, lekarz bariatra zapyta o Twój ogólny stan zdrowia. Istotne będą dla niego informacje, czy cierpisz np. na cukrzycę, bezdech senny czy też nadciśnienie. Lekarz z pewnością zapyta o spożywane przez Ciebie posiłki, zwłaszcza o fast food oraz słodycze. Dodatkowo zleci Ci wykonanie badań: gastroskopii i USG, aby ocenić stan Twojego przewodu pokarmowego i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości.

Czy do bariatry potrzebne jest skierowanie?

Lekarz rodzinny powinien wystawić nam skierowanie do poradni chirurgii bariatrycznej lub chirurgii ogólnej (w wielu szpitalach tego typu konsultacje prowadzone są właśnie na takim oddziale). Jeżeli posiadamy skierowanie, wówczas zarówno konsultacja jak i zabieg wykonywane są na NFZ.