Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna i chirurg plastyk?

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny zajmująca się szeroko pojętą poprawą wyglądu i modelowaniem sylwetki w oparciu u różnorodne procedury chirurgiczne. Chirurgia rekonstrukcyjna polega natomiast na naprawie różnego rodzaju defektów spowodowanych m. in. wadami wrodzonymi, chorobami czy też urazami przebytymi w wyniku wypadków.

Chirurgia plastyczna Szczecin

Czy operacje plastyczne mają wpływ na nasze zdrowie?

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej mają na celu poprawę naszego wyglądu, jednak niektóre z nich mają również ogromny wpływ na nasze zdrowie:

  • plastyka powiek pozwala na poprawę pola widzenia poprzez usunięcie nadmiaru skóry
  • redukcja piersi pozwala na znaczne odciążenie kręgosłupa poprzez zmniejszenie ich masy
  • podczas plastyki nosa można wyeliminować defekty związane ze skrzywioną przegrodą nosową np. trudności w oddychaniu, chrapanie
  • plastyka brzucha wykorzystuje m. in. techniki stosowane przy korekcji przepukliny brzusznej, co ma bezpośredni wpływ na wzmocnienie mięśni brzucha

Jakie zabiegi przeprowadza chirurg plastyk?

Chirurg plastyk przeprowadza zabiegi w obrębie całego ciała. Kliknij na interesującą Cię procedurę, aby dowiedzieć się więcej:

Kiedy należy udać się do chirurga plastyka?

Wizytę u chirurga plastyka powinniśmy odbyć gdy:

  • nie jesteśmy usatysfakcjonowani z powodu własnego wyglądu
  • chcemy się odmłodzić
  • chcemy nadać naszej twarzy objętości
  • pragniemy wymodelować sylwetkę
  • cierpimy z powodu defektów spowodowanych wadami wrodzonymi, chorobami lub przebytym wypadkiem
  • doszło do deformacji twarzy/ciała z powodu choroby nowotworowej

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę u chirurga plastyka warto przygotować listę pytań, które zadasz lekarzowi. Dodatkowo weź ze sobą spis przyjmowanych leków. Pamiętaj również o tym, aby powiedzieć lekarzowi o współistniejących chorobach. Najważniejsze będzie jednak precyzyjne określenie Twoich oczekiwań co do planowanego zabiegu.

Jak wygląda wizyta u chirurga plastyka?

Podczas wizyty, lekarz zapozna się z Twoją dokumentacją medyczną i poprosi o szczegółowe określenie oczekiwań związanych z zabiegiem. Jeżeli wywiad lekarski nie wykaże żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji, wówczas lekarz zleci wykonanie badań obrazowych i laboratoryjnych.

Czy do chirurga plastyka potrzebne jest skierowanie?

Wizyta u chirurga plastyka w ramach NFZ wymaga odpowiedniego skierowania, natomiast wizyta prywatna odbywa się bez skierowania.