Geriatra

Czym zajmuje się geriatria i lekarz geriatra?

Geriatria jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób wieku starczego. Zakresem swojego działania obejmuje również m.in. takie dziedziny jak neurologia, psychiatria, ortopedia, kardiologia, diabetologia oraz medycyna rodzinna.

Geriatra Szczecin

Kiedy należy zgłosić się do geriatry?

Do geriatry powinniśmy udać się gdy:

  • przekroczyliśmy 65 rok życia
  • cierpimy na problemy ze stawami
  • zmagamy się z cukrzycą
  • cierpimy na choroby układu sercowo – naczyniowego
  • dokuczają nam bóle kręgosłupa
  • podejrzewamy u siebie początki demencji lub depresji starczej
  • zmagamy się z przewlekłym bólem

Pamiętajmy o tym, że geriatria jest interdyscyplinarna, niemniej jednak lekarz geriatra może skierować nas na szczegółowe badania do innych specjalistów.

Jakie badania diagnostyczne zleca geriatra?

Badania laboratoryjne

Podstawowe badania laboratoryjne znacznie ułatwiają diagnostykę różnego rodzaju schorzeń. Dzięki wiedzy ogólnej, na podstawie wyników badań geriatra może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę lekarską, lub wdrożyć leczenie.

USG i inne badania obrazowe

Badanie obrazowe podobnie jak badania laboratoryjne, pomagają geriatrze w postawieniu prawidłowej diagnozy. Dodatkowo badania takie jak USG są bardzo pomocne w profilaktyce wielu chorób.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed pierwszą wizytą u geriatry należy przygotować sobie dotychczasową dokumentację medyczną oraz wypisy ze szpitala. Wszystkie te informacje są niezwykle pomocne w postawieniu trafnej diagnozy. Pacjent powinien również przygotować sobie spis przyjmowanych leków (również tych wydawanych bez recepty). Ważne jest, aby zabrać również dokumenty takie jak np. dzienniczek cukrzyka czy dzienniczek z pomiarami ciśnienia.

Jak wygląda wizyta u geriatry?

Podczas wizyty, geriatra przeprowadzi bardzo dokładny wywiad medyczny. Jako doświadczony specjalista, skieruje rozmowę na właściwy tor nawet w przypadku, gdy pacjent będzie się wstydził rozmawiać o pewnych dolegliwościach. Na podstawie zebranej dokumentacji medycznej może skierować na odpowiednie leczenie lub np. wystawić pacjentowi skierowanie na leczenie sanatoryjne.

Czy do geriatry potrzebne jest skierowanie?

Bywa tak, że geriatra jest również lekarzem rodzinnym. Wówczas udajemy się do niego bez skierowania. Jeżeli jednak tak nie jest, wówczas do geriatry kieruje nas lekarz rodzinny wraz z odpowiednim skierowaniem.