Implanty zębów

Zęby zostały zaprojektowane przez naturę do końca życia, ale czasami zdarza się inaczej. Wymiana brakujących zębów jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia i dla zdrowia Twoich zębów. Nie tylko tracisz zdolność do żucia po utracie zęba, ubytki które nie zostaną zastąpione, mogą powodować uszkodzenie lub utratę innych zębów.

Implanty zębów Szczecin

Ponadto, istnieje oczywisty problem związany z nieestetycznym wyglądem i utratą poczucia własnej wartości, spowodowanym przez brak pojedynczych lub kilku zębów. Implanty powinny być zawsze traktowane jako opcja zastąpienia brakującego zęba. Wymiana utraconych zębów w postaci implantów stomatologicznych jest stosowana od ponad 50 lat i jest uznawana za skuteczny wybór leczenia, które uważane są za bardziej przewidywalne niż wstawianie mostu i leczenie endodontyczne.

Jaką rolę pełnią implanty stomatologiczne?

Implanty zastępują korzenie brakujących zębów.

Budowa implantu zęba

Implanty zębów mają kształt mniej lub bardziej zbliżony do kształtu korzenia zębowego.

Jedne rodzaje implantów przypominają pełne śruby z gwintem na powierzchni, a inne wyglądają jak perforowane puste cylindry. Większość implantów stomatologicznych wykonanych jest z czystego tytanu, inne ze stopu tego pierwiastka, a powierzchnia ich pokryta jest rozpyloną plazmą tytanową lub porowatą substancją ceramiczną (hydroksyapatytem), której zadaniem jest stymulowanie wrastanie żywej tkanki kostnej. Na szybkość i powodzenie procesu gojenia implantu ma wpływ bioaktywna powierzchnia oraz jego budowa zapewniająca odpowiednie przenoszenie sił pochodzących z procesu gryzienia z konstrukcji protetycznej na powierzchnię implantu i dalej na kość szczęki, która ostatecznie przyjmuje obciążenie.

Materiał, z którego wykonane są implanty, nie może być szkodliwy dla organizmu człowieka (nie może być rakotwórczy, toksyczny czy radioaktywny), ponadto nie może też korodować. Musi być dobrze tolerowany przez tkanki żywe (zgodny biologicznie) co zapewni wieloletnią trwałość.

Do produkcji implantów wykorzystuje się:

  • czysty tytan,
  • stop tytan-glin-wanad
  • hydroksyapatyt

Czy jestem odpowiednim kandydatem do wstawienia implantów zębów?

Wstawienie implantów może być dobrym wyborem dla pacjentów w każdym wieku, którym brakuje jednego lub więcej zębów z powodu urazu, choroby lub upadku. Są one szczególnie praktyczne dla pacjentów, którzy nie mogą nosić protezy. Twój dentysta może stwierdzić, czy jesteś kandydatem do wstawienia implantów po wnikliwej ocenie historii dentystycznej i medycznej.

Implantów nie wstawia się osobom z aktywną chorobą nowotworową oraz przy całkowitym zaniku kości.

Czy są różne rodzaje implantów?

Istnieje wiele kształtów, rozmiarów i marek dostępnych implantów. Dentysta specjalizujący się w implantach będzie wiedzieć, jaki implant jest odpowiedni dla ciebie.

Czy mam wystarczającą ilość kości?

Ważne jest, aby pacjent miał wystarczającą ilości kości do wsparcia implantu. Jeśli nie masz wystarczającej ilości kości, istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych sposobów na uzupełnienie niedoboru. Dentysta oceni to i doradzi, jeśli dodatkowy materiał kostny jest potrzebny.

Czy wszczepienie implantu zajmuje dużo czasu?

Czas leczenia może być bardzo różny w zależności od potrzeb. Każda sytuacja wymaga odrębnej oceny; dentysta będzie w stanie podać przybliżony harmonogram postępowania.

Czy implanty zębów są trwałe?

Trwałość implantów zębów zleży od następujących czynników:

  • zintegrowanie się implantu z kością
  • poziom higieny jamy ustnej
  • jakość i wielkość kości szczęki
  • ilość implantów

Obecnie mówimy o prawie 95% przeżywalności implantów.

U osób palących powyżej dziesięciu papierosów dziennie wyniki są o kilka procent gorsze.

Jak mogą być wykorzystywane implanty zębowe?

Implanty zębów można wykorzystać na dwa sposoby:

  • zastąpienie ruchomej protezy pewnym mostkiem
  • zastąpienie dolnych zębów implantem

W pierwszym przypadku umożliwiają zastąpienie ruchomej protezy pewnym mostkiem – dzięki temu nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów w celu przygotowania mostka. Jeżeli pacjentowi brakuje jednego lub kilku zębów, wtedy implanty wyposażone w koronki lub mostki, zastąpią brakujące zęby. Jeżeli jednak szczęka pacjenta jest bezzębna, właśnie dzięki implantom można zastosować trwały mostek lub ruchomą protezę.

Przypadek drugi – zastąpienie dolnych zębów implantem – w porównaniu z zębami szczęki górnej jest zdecydowanie łatwiejsze i tańsze.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja implantów zębów?

Większość operacji wstawienia implantów kończy się powodzeniem. Ich poprawne działanie i trwałość może wzmocnić poprzez:

  • właściwą pielęgnację implantów polegającej głównie na utrzymaniu optymalnej higieny jamy ustnej
  • regularne wizyty u dentysty
  • pozbawienie się złych nawyków

Żeby przyjęcie się implantu przebiegało bez problemów, trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Implanty zębów należy czyścić specjalistyczną szczoteczką do zębów, którą poleci stomatolog dokonujący wstawienia implantów, następnie za pomocą międzyzębowej szczoteczki i nici dentystycznej. Szczegóły odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej przekaże Ci pielęgniarka lub dentysta.

Z całą pewnością należy zapobiegać powstaniu zapalenia dziąseł. W przypadku zaistnienia zapalenia organizm może zareagować na implant jak na ciało obce i odrzucić go lub naruszyć jego stabilność.

Częstotliwość wizyt u dentysty powinna wynosić dwa razy w roku co około pół roku. Podczas wizyty stomatolog skontroluje poziom higieny jamy ustnej, stan implantów, ewentualnie choroby jamy ustnej. Podczas tych wizyt dentysta może zauważyć niepokojące objawy jak niedostateczną dbałość samego pacjenta o implanty i ewentualne komplikacje z tym związane. Tylko wczesna i skuteczna terapia prewencyjna może zabezpieczyć przed odrzuceniem implantu zęba.