Usuwanie zmian skórnych

Chirurgia plastyczna to nie tylko operacje rekonstrukcyjne lub zabiegi estetyczne typu powiększanie piersi czy przeszczep włosów. Chirurgia plastyczna to także drobne zabiegi, które mają na celu poprawę naszego stanu zdrowia oraz oczywiście wyglądu zewnętrznego. Do zabiegów takich możemy zaliczyć: usuwanie zmian barwnikowych, cyst, guzów itp. Są to na ogół proste zabiegi natury estetycznej, które wykonywane są w zwykłych gabinetach lekarskich. Do usunięcia takiej zmiany skórnej najczęściej wykorzystywane są lasery i nie było by w tym nic złego gdyby nie niebezpieczeństwo występowania nowotworów skóry. Wypalając zmianę laserem nie mamy materiału, który mógłby zostać przebadany pod kontem zmian histopatologicznych, co jest minusem takiego typu rozwiązania.

Usuwanie zmian skórnych Szczecin

Usuwanie guzów, cyst i przebarwień skóry

Udając się z problemem do lekarza nieposiadającego odpowiedniego doświadczenia, możemy sobie jedynie zaszkodzić. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie, a usuwana zmiana nie niesie ze sobą zagrożenia wystąpienia nowotworu, to można usunąć ją w gabinetach ogólnych. Jednak co do tego nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, dlatego też warto udać się do chirurga plastycznego, który posiada odpowiednie kwalifikacje i pomoże w usunięciu naszego problemu. Usuwanie różnego typu guzów i cyst lub zmian skórnych obarczone jest ryzykiem wystąpienia komplikacji, które w gabinetach ogólnych mogą okazać się zbyt duże, aby zabieg przebiegł pomyślnie. Chirurdzy plastyczni oczywiście radzą sobie z tego typu problemami na co dzień, więc ich wiedza i doświadczenie są kluczem do bezproblemowego pozbycia się danego defektu skóry. Chirurdzy plastyczni najczęściej wycinają taką zmianę, umożliwiając jednocześnie wykonanie badania histopatologicznego, co pozwoli określić czy dana zmiana posiadała komórki nowotworowe czy nie.

Znieczulenie

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, podobnym do tego którego używa dentysta podczas ekstrakcji zęba. Oczywiście przy bardziej rozległych zmianach jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego. Zastosowanie znieczulenia ogólnego wiąże się z rekonwalescencją, dłuższym pobytem w klinice, cena zabiegu jest wówczas wyższa. Mając to wszystko na uwadze, znieczulenie ogóle stosuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Chirurgia plastyczna, a likwidacja zmian skórnych

Istnieje przekonanie, że usunięcie znamion i guzów u chirurga plastycznego jest dużo droższe niż w gabinecie ogólnym. Należy pamiętać, że chirurg plastyczny posiada odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia tego typu zabiegów. Dość istotne jest umiejętne zszycie rany niepozostawiające widocznej blizny. Jak nie trudno się domyślić, chirurg plastyczny najlepiej potrafi ukryć wszelkiego rodzaju ingerencję chirurgiczną, tak aby blizny były jak najmniej widoczne.

Istotny dla ceny jest charakter usuwanej zmiany, czy to w postaci blizn czy guzów. Zabieg może być traktowany jako czysto kosmetyczny, gdyż chcemy usunąć niedoskonałości, które nam przeszkadzają. Zmiana może być również usuwana jako profilaktyka przeciwnowotworowa. W przypadku tego pierwszego rodzaju zabiegów, koszt wykonania przez chirurga plastycznego może być wyższy, lecz mamy pewność, iż procedurę wykona specjalista. W przypadku usuwania zmian ze względu na ryzyko wytępienia raka, zabieg taki pokrywany jest z przez ubezpieczenie.

Wpływ opalania na stan naszej skóry

Bardzo często wszelkiego typu zmiany są wynikiem zbyt intensywnego opalania i częstej ekspozycji na promienie słoneczne. Częste opalanie w znacznym stopniu wpływa na wygląd naszej skóry. W latach młodości jest to niezauważane, jednak z wiekiem możemy odczuć negatywne skutki kąpieli słonecznych. Usuwanie zmian barwnikowych spowodowanych zbyt dużą ekspozycją na słońce lub częstym korzystaniem z solariów przebiegać może w różny sposób. Defekty te usuwamy począwszy od drogich kosmetyków, które są w stanie usunąć jedynie drobne zmiany do laserów, które w ostatnich latach poczyniły olbrzymie postępy. Do usuwania zmian barwnikowych i odmładzania skóry wykorzystuje się m.in. laser typu fraxel. Jego zaletą jest likwidacja zmian bez długiego okresu gojenia. Po 24 godzinach od zabiegu można wrócić do aktywności zawodowej i normalnego życia. W przypadku użycia innych laserów o głębokim działaniu, okres ten wynosił znacznie dłużej. Poprzez zastosowanie innowacyjnej technologii frakcjonowania skóry, wiązki lasera docierają głęboko do skóry i niszcząc stare uszkodzone komórki, pobudzając jednocześnie skórę do regeneracji. Bardzo dobrze sprawdza się przy usuwaniu blizn pooperacyjnych oraz potrądzikowych, likwidacji rozstępów oraz przebarwień i zniszczeń skory spowodowanych ekspozycją na promienie słoneczne.

Czy warto iść do chirurga plastyka?

Chcąc zlikwidować zmiany skórne warto udać się do chirurga plastyka. Lata doświadczenia, odpowiednio długa praktyka pozwala nabyć chirurgowi plastycznemu niezbędnej wiedzy i przeprowadzić zabieg minimalizując ryzyko wystąpienia powikłań, a blizny po zszyciu defektu powstałego po wycięciu są bardzo mało widoczne. Ponadto kliniki chirurgii plastycznej wyposażone są kompleksowo, dzięki czemu lekarz jest w stanie zaproponować więcej niż jeden sposób leczenia, dobierając metody indywidualnie do danej sytuacji. Zwykle ogólne gabinety lekarskie działają jedynie proponując jeden sposób leczenia, co nie zawsze może być korzystne dla ostatecznych wyników zabiegu.