Lipoliza

Lipoliza jest to nowoczesny sposób redukcji tkanki tłuszczowej, będąc alternatywą dla powszechnej liposukcji. Sam zabieg jest mniej inwazyjny i zdecydowanie mniej bolesny niż wspomniana liposukcja.

Lipoliza Szczecin

Polega on na miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej za pomocą wstrzykiwania leków, działania lasera lub ultradźwięków. Lipolizę najczęściej stosuję się w sytuacjach, kiedy diety i ćwiczenia
fizyczne nie odniosły pożądanego efekty, a tłuszcz nagromadzony jest miejscowo.

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu lipolizy?

Rozważ zabieg lipolizy jeżeli:

  • nie możesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z poszczególnych części ciała
  • cierpisz na problemy z jędrnością skóry
  • zmagasz się z cellulitem

Na czym polega lipoliza?

Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu w tkankę podskórną fosfatydylochoniny, która powoduję rozerwanie błony komórek tłuszczowych po wniknięciu do ich wnętrza, w wyniku czego następuje rozpad trój glicerydów. Trójglicerydy następnie wraz z lipoproteinami są transportowane do wątroby i następuję rozpad tłuszczów i wydalenie ich z organizmu, gdyż wątroba traktuje je jak tłuszcze pochodzące z pożywienia, więc zostają wydalone w naturalny sposób.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jak w przypadku wszystkich zabiegów medycznych należy zacząć od konsultacji lekarskich gdyż istnieją przeciwwskazania do stosowania lipolizy. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby które: są w ciąży lub karmią piersią, mają dolegliwości z wątrobą i nerkami, osoby ze stwardnieniem rozsianym oraz zażywające leki rozrzedzające krew. Po konsultacjach o ile brak jest przeciwwskazań, można przystąpić do zabiegu.

Przebieg zabiegu

Wybrana okolica ciała poddawana jest serii zastrzyków i podany jest lek o ściśle określonej dawce. Zabieg jest bezbolesny i pozostają jedynie niewielkie blizny po nakłuciu. Lipoliza iniekcyjna trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i po wykonanym zabiegu pacjent może iść do domu. Efekty są zauważalne po kilku tygodniach. W miejscu poddania preparatu pacjent może odczuwać pieczenie i mogą występować lekkie zaczerwienienia objawy te utrzymują się przez kilka dni.

Dodatkowo zaletą jaką daje liposukcja, jest gładka jędrna skóra, ponieważ proces rozpadu komórek tłuszczowych powoduje miejscową likwidację celullitu. Zabieg lipolizy najlepiej wykonywać etapami gdyż odstęp czasowy i wstępne efekty łatwo pozwolą na ustalenie kolejnej dawki leku.

Ok. 80% pacjentów jest usatysfakcjonowanych wynikami zabiegu, u 2% pacjentów liposukcja iniekcyjna nie spowodowała poprawy. Podwójny podbródek jest jedną z najczęstszych, zaraz po brzuszku u mężczyzn przyczyną, dla których pacjenci decydują się na zabieg lipolizy. Dlatego często przy lipolizie można spotkać się z określeniami lipoliza podbródkowa czy lipoliza brzuszna.

Choć zabieg świetnie sprawdza się w przypadku pozostałych części ciała, jednak największy odsetek osób decyduję się na zabieg właśnie ze względu na oponkę na brzuchu oraz podwójny podbródek, który jest trudniej ukryć niż pozostałe niedoskonałości.

Rodzaje lipolizy

Lipoliza laserowa

Oprócz wstrzykiwania fosfatydylochoniny, są inne techniki wykonywania lipolizy m.in. lipoliza laserowa. W zabiegu tym zamiast fosfatydylochoniny do rozbicia tkanek tłuszczowych stosuję się laser.

Światłowód lasera przez niewielkie nacięcie jest wprowadzany do tkanki tłuszczowej. Promieniowanie lasera w bezkrwawy sposób rozbija błony komórek uwalniając trój glicerydy. Komórki tłuszczowe zmienione w emulsje wydalana jest przez organizm w drodze naturalnych procesów metabolicznych. Promieniowanie lasera dodatkowo posiadają właściwości zamykania naczyń krwionośnych, dzięki temu mniejsze jest ryzyko wystąpienia obrzęków oraz zasinienia.

Zastosowanie lasera ma też korzystne działanie na powstawanie nowych włókien kolagenu, dzięki czemu poprawiona jest jędrność skóry po zredukowaniu tkanki tłuszczowej.

Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym dzięki temu jest o wiele bezpieczniejszy niż przy zastosowaniu narkozy.

Po upływie ok. 2 h pacjent jest w stanie wrócić do domu, a w przeciągu góra dwóch dni powraca do normalnej aktywności.

Wskazane są wizyty kontrolne w celu sprawdzenia poprawności przebiegu gojenia. Lipoliza laserowa posiada te same przeciwwskazania jak w przypadku lipolizy iniekcyjnej.

Lipoliza ultradźwiękowa

Lipoliza ultradźwiękowa jest alternatywą dla zabiegów takich jak lipoliza laserowa czy lipoliza iniekcyjna. Jest mniej inwazyjna i polega na defibracji. Odpowiednio dobrana częstotliwość i moc ultradźwięków wywołuje zjawisko kawitacji w tkankach, wywołując uszkodzenie błony komórkowej komórek tłuszczowych.

Z komórek tych wydostają się trójglicerydy oraz tłuszcze które transportowane są do wątroby przez układ limfatyczny i tak samo jak tłuszcze pochodzące z pożywienia wydalane z organizmu. Lipoliza ultradźwiękowa wykonywana jest etapami. Zalecane jest spożywanie dużych ilości wody po zabiegu. Dieta uboga w tłuszcze powinna zwiększyć efektywność wydalania tłuszczy przez organizm.

Niewskazane jest stosowanie lipolizy u osób z: chorobami nowotworowymi, opryszczką, osób przyjmujących antybiotyki, posiadające rozrusznik serca, implanty oraz pozostałych przeciwwskazań jakie ma lipoliza iniekcyjna i lipoliza laserowa. A sam zabieg daje zadziwiające efekty.