Leczenie hemoroidów

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy nazywane inaczej żylakami odbytu to guzki krwawnicze. Umieszczone są w dolnej części odbytnicy jak i również w kanale odbytu. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu. Dodatkowo razem z otaczającymi je mięśniami biorą udział w procesie wydalania. W momencie gdy hemoroidy ulegają powiększeniu i napełniają się krwią, przestają funkcjonować prawidłowo co prowadzi do powstania uciążliwego i wstydliwego problemu. W przypadku pojawienia się takiej dolegliwości należy udać się do proktologa.

Leczenie hemoroidów Szczecin

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Do najczęstszych przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy:

  • nadwagę
  • otyłość
  • siedzący tryb życia
  • spożywanie zbyt małej ilości płynów
  • dietę ubogą w błonnik
  • częste zaparcia

Warto zaznaczyć, że powstawaniu hemoroidów sprzyja również ciąża, ponieważ w tym czasie żyły zaczynają być uciskane przez rozwijający się płód.

Jakie są objawy hemoroidów?

Główne objawy hemoroidów to:

  • ból i trudności przy wypróżnieniu
  • obecność krwi podczas oddawania stolca
  • świąd odbytu
  • wyczuwalne guzki w okolicy odbytu

Stadia rozwoju hemoroidów

  • stopień 1 – hemoroidy objawiają się jako lekkie wypukłości w kanale odbytu, nie są jednak wyczuwalne na zewnątrz. Sporadycznie dochodzi do lekkiego, jasnoczerwonego krwawienia
  • stopień 2 – hemoroidy stają się większe, pojawia się ból, świąd i pieczenie. Dodatkowy dyskomfort stanowi uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Hemoroidy mają tendencje do wypadania podczas wypróżniania, jednak cofają się samoistnie
  • stopień 3 – dochodzi do wypadania hemoroidów zarówno podczas wypróżniania jak i wysiłku fizycznego. Dodatkowo powodują ból, silne krwawienia, sączenia oraz świąd
  • stopień 4 – jest to ostatnie stadium rozwoju hemoroidów, w którym dochodzi do ich częstego wypadania bez możliwości ręcznego odprowadzenia. Niezwykle uciążliwe stają się wówczas takie dolegliwości jak częste krwawienie, sączenie, przewlekły ból oraz niemożność utrzymania stolca

Diagnostyka hemoroidów

Badanie per rectum

Badanie per rectum( palcem przez odbyt) jest podstawowym badaniem w diagnostyce hemoroidów. Lekarz poprzez dotyk ma szanse na wyczucie rozwijających się hemoroidów.

Anoskopia

Anoskopia jest badaniem polegającym na obejrzeniu kanału odbytu za pomocą specjalnego wziernika. Jest niezwykle często wykonywane przy podejrzeniu żylaków odbytu.

Metody leczenia hemoroidów

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu metod leczenia hemoroidów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, metody te są mniej lub bardziej inwazyjne.

Środki farmakologiczne

W aptekach istnieje bardzo duży wybór różnego rodzaju tabletek, maści oraz czopków stosowanych przy postępowaniu zachowawczym. Dzięki swoim właściwościom zmniejszają obrzęk oraz sprawiają, że świąd staje się o wiele łagodniejszy. Niestety tego typu wyroby w niektórych przypadkach okazują się pomagać jedynie doraźnie.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Metoda Barrona zwana potocznie gumkowaniem, polega na umieszczeniu na hemoroidzie specjalnej gumowej opaski, dzięki czemu hamowany jest dopływ krwi do guza. Powoduje to jego obumarcie, a w przeciągu kilku dni samoistne odpadnięcie.

Metoda Morinagi

Metoda ta znana jest również pod nazwą DGHAL (Doppler Guided Hemorrhoidal Artery Ligation). Polega ona na zamykaniu (podwiązywaniu) naczyń hemoroidalnych, przy ich jednoczesnym monitorowaniu za pomocą sondy Dopplerowskiej.

Laseroterapia

Skierowanie odpowiedniej wiązki światła laserowego sprawia, że naczynia zaczynają się obkurczać i zamykać. Metoda ta jest małoinwazyjna i cechuje się dużą skutecznością.

Termoablacja falami radiowymi

Metoda termoablacji hemoroidów za pomocą fal radiowych to w chwili obecnej jedna z najskuteczniejszych a zarazem najmniej inwazyjnych metod walki z hemoroidami w zaawansowanym stadium. Zabieg polega na znacznym ograniczeniu przepływu krwi, co sprawia że hemoroidy zostają zamknięte i zanikają.